Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kurtuluş öyküsünü yaşadık

Kurtuluş öyküsünü yaşadık
08 Eylül 2014 - 0:09

Genel

Kurtuluş öyküsünü yaşadık

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’nci yıl dönümü kutlandı.

02

 

KUVAYİ Milliye Meydanı’ndaki kutlama etkinliğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dinçer Orkan, Milli Mücadele yıllarının, üzücü olayların yanı sıra Türk milletinin kahramanlıklarıyla anıldığını söyledi.
Balıkesir’in kurtuluşunun 92’nci yıl dönümünü gururla kutladıklarını belirten Orkan, “Milli Mücadele yıllarında canı, kanı ve emeğiyle özgürlüğümüzün bedelini ödeyen tüm şehit ve gazilerimizi minnetle, saygıyla anıyorum” dedi.
Daha sonra, Atatürk Stadı’ndan havalanıp gösteri yapan Türk Hava Kurumuna bağlı paramotor uçuş ekibi, Türk bayrağı açtı.
Kurtuluş Savaşı’nda Balıkesir’de yaşanan önemli olayların anlatıldığı oyunla devam eden etkinlikte, Bandırma Kafkas Halk Oyunları Ekibince gösteri sunuldu.
Türk ve Osmanlı bayrakları taşıyan atlılar, manda ve öküzlerle cepheye mühimmat taşıyan kadınlar ile “Tülütabaklar”ı temsil eden kişilerin de bulunduğu resmigeçitle tören sona erdi. İşgal yıllarında deri giysiler giyip yüzlerini kömürle boyayarak düşman askerlerini korkutmaya çalışan tabakhane işçileri “Tülütabaklar”ın canlandırıldığı bölüm, katılımcılardan ilgi gördü.
Törene, Vali Ahmet Turhan, Garnizon ve Okullar Komutan Vekili Tuğgeneral Metin Tokel, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.