Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kuva-yi Milliye ateşi yeniden yakıldı

Kuva-yi Milliye ateşi yeniden yakıldı
07 Şubat 2015 - 0:01

Genel

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı.

Balıkesir Tren Garı önünde başlayan kutlamalarda temsili olarak Atatürk’ün trenle Balıkesir’e gelişi canlandırıldı. Trenden inen gazi, Türk bayrağını üç kez öpüp alınına koyduktan sonra Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’a teslim etti. Aynı şekilde bayrağı üç kez öpüp alnına koyan Yaman, ardından gazilerle selamlaştı.

Törene, Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Emniyet Müdürü Feridun Boz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kuvayı Milliye ateşinin yakıldığı ve ilk silahlı direnişin başladığı Balıkesir’i özelikle ziyaret etmek istemiştir. Ata’nın Balıkesir’e geliş nedeni o dönemki konular hakkında halkla istişarede bulunmak, iç ve dış gelişmeler hakkında açıklamalar yapmak, yeni kurulmakta olan devletin temel politikalarını doğrudan vatandaşlarla yüz yüze konuşmaktı. Balıkesir, Mustafa Kemal Paşa’yı onun şan ve şöhretine uygun bir şekilde karşılayıp bağrına basmıştır. Bir sonraki gün Atatürk, Zağnos Paşa Camii’nde vatandaşlara hitap etmiştir.”

Karesi Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle sona eren tören Gar önünden başlayan “Ata’ya Saygı Yürüyüşü”, Atatürk Anıtı önünde tamamlandı. Atatürk Anıtına, Uğur tarafından çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
HABER: HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.