Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kuvâ-yi Milliye Günü Coşkuyla Kutlandı

Kuvâ-yi Milliye Günü Coşkuyla Kutlandı
17 Mayıs 2022 - 11:50

Kuvâ-yi Milliye Günü Coşkuyla Kutlandı

 

Balıkesir’de, 16 Mayıs 1919 tarihinde düşman işgaline karşı Alacamescit’te bir araya gelen 41 Bayrak Adam’ın yaktığı Kuvâ-yi Milliye ateşinin yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

 

TÜRKİYE HARİTALI ÇELENK

Kuvâ-yi Milliye Anıtı’nda gerçekleştirilen törende protokol üyeleri 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen halk oyunları gösterisi ile karşılandı. Daha sonra Vali Hasan Şıldak, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ergin Dinç ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin tarafından Kuvâ-yi Milliye Anıtına Türkiye haritalı çelenk sunuldu.

‘’KAHRAMAN ATALARIMIZ’’

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Zeynep Karsaoğlu ‘Kuvâ-yi Milliye Ruhu’ isimli şiiri, Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Serkan Tavşanlı ise ‘Onlar ki’ isimli şiirlerini okudular.  Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, “Kuvâ-yi Milliye ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahraman Balıkesirli atalarımıza çok şey borçluyuz.” ifadelerini kullandı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.