EtkinlikGündemİlçe Haberleri

Kuvayı Milliye’nin Ateşi Balıkesir’de Yeniden Yandı

Balıkesirliler, Kuvayı Milliye Günü’nü büyük bir coşkuyla kutlayarak milli mücadele ruhunu yeniden canlandırdı ve kahraman atalarını andı.

Kuvayı Milliye’nin Ateşi Balıkesir’de Yeniden Yandı

Balıkesir’de Kuvayı Milliye Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, yaptığı konuşmada, “İlk kurşun da son kurşun da memleketimiz Balıkesir’de atıldı. İstiklal Madalyamız için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Valiliği’nin koordinasyonunda gerçekleşen Kuvayı Milliye Günü kutlamalarına katılan Başkan Ahmet Akın, 41 Bayrak Adam anısına düzenlenen etkinlikte Okuma Yurdu’ndan Alaca Mescit’e kadar düzenlenen kortej yürüyüşünde yer aldı. Bu yürüyüşe Balıkesir protokolü, şehit ve gazi dernekleri, Büyükşehir Belediyesi Bandosu, üniversite öğrencileri, lise öğrencileri ve Kuvayı Milliyecilerin torunları da katıldı. Başkan Akın, yürüyüşün ardından Kuvayı Milliye Anıtı’ndaki törenlere katılım gösterdi.

Kuvayı Milliye’nin Ateşi Balıkesir’de Yeniden Yandı
Kuvayı Milliye Coşkusu

“Balıkesir, Kuvayı Milliye’nin başşehridir”

Kuvayı Milliye’nin torunları olarak Balıkesir’de Kuvayı Milliye Günü’nü coşkuyla kutladıklarını belirten Başkan Ahmet Akın, “Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Hemşehrilerimin de Kuvayı Milliye Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerinin Balıkesir’e ilerlemesini durdurmak amacıyla harekete geçen cesur Balıkesirliler, Alaca Mescit’te toplandılar. Ardından, 16 Mayıs’ta milli mücadeleyi başlatan 41 Bayrak Adam, Kuvayı Milliye’nin meşalesini yaktı ve 3 gün sonra düşmana karşı ilk hareketi başlattılar. Bu nedenle Balıkesir, Kuvayı Milliye’nin başşehridir” dedi.

Kuvayı Milliye’nin Ateşi Balıkesir’de Yeniden Yandı
“Kuvayı Milliye’Nin Ateşini 41 Bayrak Adam Yaktı”

“Mücadelemiz Devam Edecek”

Başkan Akın, 15 Mayıs’ta topraklara göz dikenlere karşı, 16 Mayıs’ta cesur Balıkesirlilerin birleşerek milli mücadeleyi başlattığını vurguladı. “İlk kurşun da son kurşun da memleketimiz Balıkesir’de atıldı. İstiklal Madalyalı Akıcılar Müfrezesi’nin kahramanlarından birinin torunuyum. Onun İstiklal Madalyası’nı gururla taşıyoruz. Milletvekilliğim süresince hiçbir ayrım yapmadan, birlik ve beraberlik içinde İstiklal Madalyamız için mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kuvayı Milliye’nin Ateşi Balıkesir’de Yeniden Yandı
“Balıkesir’de İlk Ve Son Kurşun Atıldı”

 

 

Haber: Bülten

Kurtuluş Hareketinin İlk Kıvılcımları: Balıkesir’de Kuvayı Milliye Haftası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu