Balıkesir Merhaba Gazetesi

KUVVAYI MİLLİYEDE BERGAMA VE İVRİNDİ

KUVVAYI MİLLİYEDE BERGAMA VE İVRİNDİ
26 Aralık 2014 - 0:12

Genel

Osmanlının çökertilip dağılmasından sonra Anadolu’da bir devlet boşluğu meydana geldi. 1918-1920 yılları arasında bu boşluğu bölgelerde bulunan silahlı kişiler doldurmayı denedi. Yöresel çeteler kuruldu. Bu çete örgütlerinden bir kısmı, toprağını düşmana istila ettirmemek için mücadele verdi. Bir kısmı ise devlet boşluğundan yararlanarak halka zulmedip, elindeki ekmeğini almaya çalıştı

Ülke topraklarını işgal etmeye çalışan düşmana karşı mücadele veren milis kuvvetlerinden biri de, Bergama civarında silahlı mücadele veren, Arap Ali Osman efe idi. Bu efe kızanları ile beraber, Bergama ve Marda dağı eteklerinde düşmanla sık sık çarpışmalara girdi. Bir nevi vur kaç taktiği uygulayarak, düşmanın korkulu rüyası haline geldi. Geceleri düşman karargâhlarını basarak büyük zayiatlar verdiriyordu. İvrindili Ali efe ve Bergamalı Arap efe namıyla anılan Ali Osman efe, Korucu bölgesinde bulunan Türk askerleri ile beraber, düşmana karşı, Korucu hattında bir savunma birliği kurulmuştu. Dikili ve Bergama bölgesinden Anadolu’ya girmek isteyen İşgalci düşman birlikleriyle aylarca süren savaşlar yaşanmıştır.

İşte bu savaş yıllarında Bergama Ayaz köy çevresinden gecen Sarıcalar deresi çevresindeki bir çarpışmada ağır yaralanan Arap Ali Osman efenin verdiği mücadeleyi anlatan Halk türküsü hala dilden dile söylenmektedir. KIZAN tabiri, efelerin yanında çarpışan elaman anlamındadır. Ayrıca türküde geçen GERİZ tabiri ise dere ile bağlantılı derin çukurlar anlamına gelmektedir. Bu olaya ait halk tarafından söylenen AĞITIN türkü sözleri şöyledir.

GERİZLER BAŞI

Gerizler başından hoplayamadım.

Döküldü cephanelerim toplayamadım.

Düşman galip geldi haklayamadım.

Amanın da amanın efeler öldürmen beni,

Bir hiç uğruna efem soldurman beni.

Siperin önünden eğildim geçtim,

Sol yanımdan kurşun yedim, bayıldım düştüm.

Ahbap düşman oldu ben buna şaştım.

Amanın da amanın efeler öldürmen beni,

Güzel de toprağın üstünde soldurman beni.

Kurtuluş savaşı yıllarında Bergama ve İvrindi hattında meydana gelen çatışmalarda yakılan ağıtlar ve türküler hala dilden dile söylenmektedir. Korucu-Mallıca arasında kurulan cephede Türk silahlı kuvvetleri ile efeler tarafından kurulan KORUCU HATTINDA aylarca çatışmalar devam etmiştir. Bu savaşlarda büyük kahramanlıklar gösteren milis kuvvetlerinin kahramanlıklarını anlatan yazı serisine yakında başlayacağız. İvrindi’de görev yapan Koca Müdür Tevfik Bey, Demirciler köyü eşrafından, Dedeli Murat, Çarkacılı Hafız Murat, Mallıcalı Azman Mehmet, İvrindili Gâvur Ali Efe gibi kahramanlarımızın, Korucu ve Bergama bölgesinde verdiği mücadeleyi anlatmaya devam edeceğiz. Kurtuluş savaşı yıllarında söylenen ağıtlar, deyişler ve türküleri önümüzdeki günlerde yazmaya ve kurtuluş savaşı kahramanlıklarını da, anlatmaya devam edeceğiz. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.