Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kuvvetli sağanak yağış bekleniyor

Kuvvetli sağanak yağış bekleniyor
28 Eylül 2015 - 0:05

Genel

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre ülkemiz yeni bir yağışlı bir hava akımının etkisi altına giriyor. Balıkesir’de de bugün kuvvetli sağanak yağmur bekleniyor. Isının, ülke genelinde 4-8 derece arasında azalacağı tahmin ediliyor.

Gök gürültülü sağanak yağışın yarın da devam edeceği bildirildi.  Balıkesir merkezde 30 Eylül 2015 ve 1-2 Ekim 2015 tarihlerinde de hava parçalı bulutlu olacak.

ÜLKE GENELİNDE DURUM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü7nün ülke genelinde ki hava durumu ile ilgili değerlendirmesi şöyle

Yurdumuz Yeni Bir Yağışlı Havanın Etkisine Giriyor. Marmara ve Batı Karadeniz’de kuvvetli ve yer yer şiddetli Yağışlar Bekleniyor!

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; yurdumuzun batı kesimleri bugün yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.

Bugün: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Göller Yöresi ile Eskişehir, Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkiinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Marmara bölge genelinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne ile zamanla İstanbul’un batı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor.

29 Eylül 2015 Salı (yarın) günü; Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Sivas ve Kayseri çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Edirne, Kırklareli, Rize, Düzce, Zonguldak, Bartın ile İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’nin kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege’de Kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

30 Eylül 2015 Çarşamba günü: Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Antalya, Malatya, Erzincan ve Ardahan çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Batı Karadeniz kıyıları ile Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların özellikle Marmara ve Batı Karadeniz’de fırtına ile birlikte kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, dolu, fırtına, ulaşımda aksamalar konusunda uyarıda bulunuldu.

Cemil Yurtman

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.