Balıkesir Merhaba Gazetesi

KUZEY EGE YILDIZI PARLAYAN BÖLGE OLACAK

KUZEY EGE YILDIZI PARLAYAN BÖLGE OLACAK
23 Ekim 2014 - 0:14

Genel

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal Burhaniye’de kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile atak yapacaklarını belirtti.Yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin zaman içinde tek tek hayat bulacağını söyleyen Başkan Uysal, Burhaniye ve ekonomisinin hareketliliği için adımlar atılacağını ifade etti.

Burhaniye’nin tarımda çeşitliliğinin artmasının yanında,seracılığa ayrı bir önem verilecek.Turizm ile ilgili alanların değerlendirilip Burhaniye’de ki zenginlikler öne çıkarılacak.Öter yandan Biyogaz tesisi ile ilgili yapılan çalışmalarla birlikte ilçe her açıdan ciddi bir kazanım elde etmiş olacak.

Burhaniye’miz için neler yapabiliriz neye ihtiyaç var düşüncesiyle yola çıktık diyen Başkan Necdet Uysal ‘Sorunları tespit ettik.Çözümler için çalışmalara başladık.İller Bankasına projelerimizi gönderdik. Bir köprü projemiz olacak. İhalesine çıkılacak. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunun yanında Bizim için önem taşıyan bir barajımız var. Reşit köy barajı.Önemli diyorum çünkü ilçemizde zeytincilik de var. Zeytinlerin sulanması konusunda önem arz eden bir konu baraj. Yemeklik zeytin olarak üreticilerimiz bunu satıyor. Burhaniye’mizin ekonomisi vatandaşlarımızın üretimi ve ekonomiye katkısı önemli konular.’dedi.

OSB İLE BÖLGEMİZ İVME KAZANACAK

Burhaniye’de yapılan çalışmalarla ilgili olarak Başkan Uysal ‘2006 yılından buyana uğraş verdiğimiz Zeytin Ve Zeytinyağı Organize Sanayi Bölgemiz var. Bunun için planlar var.Belediyemiz ve kaymakamlık buraya ortak.OSB yi tamamladığımızda yatırımcılarımız hazır.’dedi. Zeytin, zeytinyağı, birde zeytin karasuyu var ki bu artık problem olmaktan çıkacak diyen Başkan Uysal, Karasu bertaraf projelerinin de olduğunu belirterek İstanbul Teknik Üniversitesi ile projenin yürütüldüğünü belirtti.

SERACILIK İLERLEYECEK

Büyükşehir kuruluş aşamasında olduğu gibi BASKİ’de kuruluş aşamasında. Eski belediye binamızı biz BASKİ’ye tahsis ettik. Tamir işleri devam ediyor.Vatandaşlarımız su ve kanalizasyon konusunda BASKİ ile muhatap olacak. Altyapılar eski. Baski artık bunlarla ilgilenecek ve çalışmalarını yapacak. Halkın beklentisi yüksek elimizden gelen hizmeti göstereceğiz. Burhaniye’nin zenginliklerini öne çıkaracağız.Tarım ve turizmle kalkınacağız.Tarım konusunda çeşitlilik yapmamız gerekir.Turizm konusunda ilerleme sağlanacak.Sera lar konusunda önem verilecek.Yatırımcılarımız var.Köylerden gelen açık alanlarımız var.Seracılığı geliştirmek istiyoruz.

İlçede hayvancılıkla ilgili var olan olumsuz kokuların giderilmesi aşamasında biyogaz tesisinsin önem arz ettiğini belirten Başkan Necdet Uysal, rüzgarlı günlerde çevreye dağılan kokunun giderilmesi içinde ilçeye tesisin çok şey kazandıracağını açıkladı.Rüzgarla birlikte koku dağılıyor bunları artık bertaraf ederek çözmemiz gerekir.’dedi.

Burhaniye’de biyogaz kurulması için önemli adımlar atıldığını belirten Belediye Başkanı Necdet Uysal, ‘Burhaniye’de hayvancılıkta yapılıyor gübrenin bertaraf edilmesi konusu önem arz ediyor. Rüzgarlı günlerde kötü kokuya da engel olunmuş olacak biyogaz gelecek hem ekonomiye kazanç, hem de Burhaniye’miz için kazanç olacak ’şeklinde konuştu. Biyogaz tesislerinin önemini anlatan Başkan Uysal biyogaz tesislerinin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Gübre aynı zamanda bertaraf tesisi olacak. Burhaniye’de 3 megavat gücünü besleyecek tesis var.Bunların araştırmasını biz yaptık. Havran çayının temizlenmesi konusunda çevre kirliliği sorunumuz inşallah halledilecek. Yatırım programlarına alınan sağlık alanında çalışmalar var.

MESİRE ALANIMIZI BÜYÜKŞEHRE VERDİK

Mesire alanlarımızla ilgili büyükşehir’e verdiğimiz bir alanımız var.Düzenlenecek.Büyükşehir Ayaklı mesire alanımızı yapacak. Seklikteki yerimizi de biz belediyemiz tarafından yapacağız. Taylı elinde bir yerimiz var oraya da amfi tiyatro düşünüyoruz.Piknik alanı ve vatandaşın mutlu olacağı mekan haline getirileceği alanlar olacak. İnsanlarımızın en güzel şekilde yaşama hakkı var ve bunun içinde onların yaşadığı ilçenin güzelleştirilmesi için çalışacağız.

TURİZMDE PATLAMA YAŞANACAK

Burhaniye havaalanı sayesinde önümüzdeki yıllar içinde önemli bir patlama yapacak. Otel ve turizm yatırımcılarını bekliyoruz.Elimizden gelen bilinçli yatırımlara yardım edeceğiz.Yat limanı projemiz var bununla ilgili görüşmeler yaptık.Bakanlık düzeyindeki izinler konusunda çalışmalar sürüyor.İskele yat limanından tutun halk plajlarına,OSB’ye, ilçemizin tarihi restore edilecek mekanlarına ve tarım çeşitliliğine seracılığa insana değer veren her türlü çalışmaya belediyemiz ön ayak olacak.Amaç halkımızın en güzel şekilde Burhaniye’de yaşamlarını sürdürmeleri.Çevreci projelerimiz sayesinde Burhaniye’de yaşama imkanı sunulması.

ÖZEL HABER :SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.