Balıkesir Merhaba Gazetesi

LUNAPARK İHALESİNDE BEKLENMEYEN SONUÇ

LUNAPARK İHALESİNDE BEKLENMEYEN SONUÇ
28 Ağustos 2020 - 14:32

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Lunapark arazisi satış ihalesi sonuçlandı. Atatürk Parkı ve Vergi Dairesi Başkanlığı Binası arasında kalan Lunapark arazisi satış ihalesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından iptal edildi.

 

İhalenin iptali ile ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Mehmet Birol Şahin,
“Büyükşehir Belediyesi’ne ait Lunapark arazisi satıldı. Atatürk Parkı ve Vergi Dairesi Başkanlığı Binası arasında bulunan 7 dönümlük bu arazi için 23 milyon 400 bin liraya satış işlemi yapılmıştır. Bu, Balıkesir de yapılan en büyük ve yüksek rakamlı satış ihalesi oldu. Çünkü metrekare hesabı yapıldığında metrekaresi 3 bin 500 lira yapıyor. Böyle bir fiyata daha önceki ihalelerde ve ya gayrimenkul satışlarında ulaşılabilmiş değil. İhale öncesinde de hatırlıyorsunuz CHP İl Başkanı Serkan Sarı ve bir grup CHP ’li bir buçuk yıl önce Balıkesir Belediyesi Meclisi’nde satış kararı alınmasından sonra özellikle ihale aşamasında, bu alanda basın toplantısı ve gösteriler yaptılar. Ayrıca İl Binası’nda basın toplantısı yaparak; üstü üste toplantılar yaparak bu alanın satışını engelleyeceklerini söylediler ve bu alanla ilgili tapu da şerh var, efendim mahkeme kararı var, burada usulsüz işlem var, yasadışı işlem var diye sürekli doğru olmayan bilgileri kamuoyu ile paylaştılar.

 

“CHP İHALEYE KATILIMI ENGELLEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI ”

 

Israrla bu bilgiler üzerinden bizim açıklamalarımıza ve doğru bilgileri paylaşmamıza rağmen, tekrar tekrar aynı bilgileri paylaşarak adeta ihaleye katılımı önlemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Nitekim bizde bu yaptıklarının aslında suç olduğunu ve yapılanın aslında ihaleye fesat karıştırmak olduğunu söyledik. CHP İl Başkanı bütün doğru bilgilerimizi vermemize rağmen ihaleye katılımı engellemek, fiyatın artışını engellemek amacıyla tekrar yanlış bilgileri kamuoyu ile paylaştı ve böyle bir ortamda ihale yapıldı.

 

“BALIKESİR’E YAPILACAK HİZMETLERİ ENGELLİYORLAR ”

 

İhaleye 6 firma ve emlak dairemize gelerek Büyükşehir Belediyesi’nden gayrimenkulle ilgili bilgi aldı. Bunlardan 3 tanesi dosya aldı. İhaleye 2 firma katıldı. İhalede 1 firma hiç artış yapmadı diğer firma ise çok sembolik bir artış yaparak ihale sonuçlandı. Biliyorsunuz, İhale yasa gereği sadece Encümenin ihale yapması ile sonuçlanmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın olumlu ya da olumsuz görüşü önemli. Biliyorsunuz ki ayrı ayrı iki defa mahkeme kararıyla Balıkesir Asliye Hukuk Mahkemesi fiyat belirlemiştir. Ayrıca Ticaret Odası, Sanayi Odası, Emlakçılar Odası gibi kuruluşların yer aldığı, bağımsız denetim değerlendirme uzmanının da yer aldığı bilirkişi heyeti de fiyat belirlemişti. Encümen bu belirlenen fiyatların üzerinde bir rakamla ihaleyi satışa çıkartmıştı. Netice de bu akşam Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ihalenin iptaline karar verdi ve yapılan ihaleyi onaylamadı. Sebebi çok açık. CHP bu anlamda Balıkesir’in hizmetleri engellemek için.
“Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Yerin değerinin zarar görmemesi için ihaleyi iptal etti”
Balıkesir’in daha fazla para kazanabilmesi, belediyenin daha fazla hizmet yapabilmesi için; yerin daha fazla değer görmesi için yapılan ihale, öncesinde CHP’nin elinden gelen her türlü yanlış ve yalan bilgiyle yaptığı kampanya sebebiyle ihalede dosya alan firmaların ihaleye katılmaması ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın beklentilerinin oluşmaması sonucu iptal oldu. Çünkü 6 firma şartname almasına rağmen, 3 dosya verilmesi ve 2 dosyanın hiç ihaleye girmemesi sadece 1 firmanın ihaleye katılım sağlayarak fiyat beklentimizin altında fiyat artışı vermesi ile kamu yararı olmadığı gerekçesi ile Sayın Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz Lunapark İhalesini iptal etti. Bakın CHP hizmet eden insanın elini tutmakta, hizmeti engellemekte. Şehrin malının değerlenmesini, şehre yatırım gelmesini engellemekte.

 

“CHP ÇAMUR ATMAYI SİYASET YAPMAK SANIYOR ”

 

CHP bu yaptığı engellemeler üzerine mahir olan uzman olan bir kuruluş. Nitekim bu konuda da başarılı olduklarını itiraf etmek lazım. Halbuki buranın imarını biliyorsunuz, inşaat, turizm ve konut. Burada yapılacak bir turizm tesisinde bir sürü Balıkesirlinin çalışması, yapılan ihalenin inşaat çalışmasında bir çok Balıkesirli firmanın mal satması ve ekmek kapısı demekti. Bunu CHP engellemiş oldu. CHP İl Başkanı Serkan Sarı sürekli bu tip faaliyetlerle, karalama yapmakla,çamur atmakla sanki siyaset yaptığını zannediyor. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibi; Balıkesir’in malının değersiz hale gelmesine, Balıkesirlinin hizmetinin engellenmesine müsaade etmez. Etmesi mümkün değil. Bu nedenle ihaleyi iptal etti ve önümüzdeki günlerde yeniden ihalenin yapılarak daha değerli hale geleceğini biliyoruz. Fakat şimdilik Balıkesirlinin ve belediyenin daha fazla kazanç sağlaması amacıyla ihalenin iptaline karar vermiş oldu. Balıkesirlilere hayırlı olsun. ”Diye konuştu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.