Balıkesir Merhaba Gazetesi

Maden Faciası Nedeniyle Ertelenen Eczacı Mitingi 27 Kasım’da

Maden Faciası Nedeniyle Ertelenen Eczacı Mitingi 27 Kasım’da
18 Kasım 2022 - 15:11

Maden Faciası Nedeniyle Ertelenen Eczacı Mitingi 27 Kasım’da

 

Balıkesir Eczacı Odası, Amasra’da 41 işçinin bayatını kaybettiği maden faciası nedeniyle iptal edilen “Büyük Eczacı Mitingi”nin 27 Kasım’da yapılacağını duyurdu.

 

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) 16 Ekim’de düzenlemeyi planladığı ancak Bartın’ın Amasra ilçesindeki kömür madeninde, 14 Ekim akşamı meydana gelen patlama nedeniyle iptal edilmişti.

Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Göksel Gümüş ‘Büyük Eczacı Mitinginin yeni tarihinin 27 Kasım olduğunu belirtti.

Taleplerimizi Yüksek Sesle Dile Getireceğiz

Eczacıların sorunlarını anlatmak için yapacağı miting 27 Kasım’da gerçekleşecek. Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası, yaptığı yeni açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Büyük Eczacı Mitinginin yeni tarihi 27 Kasım 2022 olarak belirlenmiştir. Eczanelerinde hizmet sunan meslektaşlarımızla, kamuda görev yapan eczacılarımızla, eczane çalışanlarımızla, eczacılık fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerimizle, akademisyen hocalarımız ve halkımızla birlikte 27 Kasım Pazar günü Ankara’da taleplerimizi tek ses tek yürek dile getireceğiz. 16 Ekim’deki miting için Türkiye’nin dört bir yanından coşkuyla yollara çıkan meslektaşlarımızın yine aynı coşku ve aynı heyecanla meydanları dolduracağına inancımız tamdır.”

Eczacıların Talepleri

Eczacıların yaşadığı sorunlara ilişkin talepleri ise şu şekilde: İlaç Fiyat Kararnamesi’nde yapılacak kar oranı ve barem artışlarının enflasyon, ilaç fiyat artışları ve yeniden değerleme oranı gibi bir standarda bağlanarak güncellenmelerin yapılacağı yeni bir model oluşturulması, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan ilaç alım protokolünde gerçekçi iyileştirmeler yapılması, Kamuda görev yapan eczacılarımızın çalışma koşulları ve özlük haklarında hakkaniyetli düzenlemeler gerçekleştirilmesi, Hastalarımızın cebini yakan yüksek fiyat farklarının kaldırılması, İlaç yokluklarına son verilmesi, Uluslararası standartta kaliteli bir eczacılık eğitimi sağlanması adına kontrolsüzce eczacılık fakültesi açılmasına son verilmesi. Sunulan sağlık hizmetinde kalite ve etkinliği artıracak hasta danışmanlık ve takip hizmetleri üzerinden Eczacılara Meslek Hakkı verilmesi  Haber: Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.