Balıkesir Merhaba Gazetesi

MADRA DAĞI

MADRA DAĞI
28 Nisan 2015 - 8:54

Genel

Yokluğu görmeden, varlığın kıymeti, kötüyü görmeden iyinin kıymeti, akılsızı görmeden aklın kıymeti, bilinmez. Şöyle de düşünülebilir. ALLAH her canlının ruhuna uygun bir beden vermiş. Her canlıyı da insanoğlunun en iyi kullanabilmesi için, bedenlerini ve nimetlerini en orantılı şekliyle yaratmış. At daha yüksek olsaydı, sırtına binmek kolay olur muydu? Yâda daha akıllı olsa insanı sırtına bindirir miydi? İnek ve koyunda akıl olsaydı her gün, sütünü verir miydi? Ya da İki bin metre yükseklikteki Marda dağı zirvesinden çıkan su olmasaydı tepelerdeki canlılara kim su taşıyabilecekti. Çetin dere denilen zirveden çıkan suyun her bölgeye taksimatını da yapan Yaradan’ın gücü suyun taksimatını da en zirvede yapmış. Gürül gürül kayalar arasından çıkan suyun bir kısmı Bergama, bir kısmı Ayvalık, bir kısmı İvrindi vadisine doğru akıyor.

Sayın okuyucularım şüphesiz ki insanoğlu en akıllı varlıktır. Diğer canlı ve cansızlar, insanoğlu emrinde birer hizmetçidir. Hizmetçileri kendine ve çevresine en hayırlı işlerde kullanabilen toplumlar, mutluluğu ve huzurlu yaşamayı başarmışlardır. Emrindekilere zulüm eden ve hor görüp katleden toplumlar, tarih boyu hüsrana ve afetlere uğramışlardır. Çağımızda olan birçok nimetin ve afetin sebebini, insanoğlu yine kendinde aramalıdır. YARADAN Bölgemiz Balıkesir’e çok zengin bir coğrafya armağan etmiş.

Kendi coğrafyamız Marda Dağı eteklerindeki köylerde bir günlük bir gezimiz oldu. Yaradan’ın bize bahşettiği doğadaki nimetleri izledim. O coğrafyada yaşayan kardeşlerimizin hayatını gözledim. Bu coğrafyadaki zenginlikler nelerdir diye akımlı zorladım. Dönemeçli yollarda arabamız savrulurken ben değişik duygular içinde savruldum. O coğrafyada birçok zenginlik buldum. Hep dağ ve doğa turizmi içine kendimi koydum. Benim çocukluğum 1950 li yıllarda yaya olarak patika yollardan geçtiğim yollar asfalt olmuş. Geceleri zifiri karanlıklarda ıslık çalarak gezdiğim diyarları ışıl ışıl ışıklar aydınlatıyor. Aş evleri ve köy kahveleri arasındaki yollar, sokaklar, parke taşlarla kaplı. Sevecen insanların mutluluklarını yüzlerindeki tebessümden okumak mümkün. Yeşilin her tonunun bulunduğu küçük tepelerdeki pembe çiçek açmış Arguvan ağaçlarının duruşu bu manzaraya dekor katıyor. Hele hele vadilerdeki kiraz ağaçlarının bem beyaz çiçekleri insan gönlü ferahlatıyor. Düzenli, planlı projeli çalışan mahalle muhtarlarının yerleşim yerleri hemen fark ediliyor. Issız Madra dağı vadilerindeki mahallelerimizden Demirciler ve değirmen Başı İlkokullarının bahsetmeden geçmek haksızlık olur. Okul bahçelerinin tanzimi, binalarının düzeni, ihata duvarlarının güzelliği ve özelliği var. Okullar sanki İstanbul Beyoğlu caddelerinde görülebilen güzellikle süslenmiş. Gecenin geç saatinde Demirciler Mahallesi İlkokulunun bahçesini gezip çevresini inceledim. İçimden “şu okulda tekrar öğretmen olsam da burada öğretmenlik yapsam” duyguları geçti. Okulda çalışan tüm görevlileri kutlamak yetmez. Elleri öpülesi öğretmen böyle olur diye düşündüm. Eğitime çok eski tarihlerde başlamış olan mahalleler hemen fark ediliyor.

Sayın okuyucularım. Bizim coğrafyamız çok zengin. Bu zenginliklerden faydalanmasını bilen mahallelerdeki kişilerin hayat tarzları çok değişik. Akarsu kenarlarına yapılmış piknik yerleri var. Buralarda içtiğimiz demli çayın, kekik otu şerbetinin tadı bir başka güzel. Doğadaki manzaraların seyrine doyum olmuyor. Kısacası İvrindi-Korucu mahallesinden, Gümeli mahallesine kadar, marda dağının güzellikleri anlatılmaz. Ancak yaşanarak hissedilir. Gidin, görün, gezin ve bir günde olsa yaşayın. O günkü hayatınızı yaşadığınız müddetçe unutamazsınız. Kendi coğrafyamızdaki nimetleri gözlerinizle görüp, oksijeni içinize çekeceksiniz ve muhakkak o diyarları özleyeceksiniz.

Parti propagandalarının başladığı şu günlerde, isterizki, siyasetçiler söylemlerini, asmak astırmak, kesmek kestirmek, kırmak kırdırmak, vurmak vurdurmak yerine, hizmet, himmet ve yüz güldürmek üzerine kursunlar. Marda dağı vadilerinde Yaradan’ın bize bahşettiği nimetlerden ve güzelliklerden ibret alsınlar. Kendi coğrafyamızdaki nimetleri, kendi insanımıza daha verimli sunabilme yollarını arasınlar. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.