YaşamDünyadan HaberlerGündem

Makedonyalı Bisikletçilerin Mekke’ye Yolculuğunda Bursa’da Mola

Üsküp'ten Mekke'ye bisikletle gitme kararı alan Makedonyalı Arnavut Qamuran Hirda ve Boşnak Adem Aljic'in hikayesi oldukça ilgi çekici.

Makedonyalı Bisikletçilerin Mekke’ye Yolculuğunda Bursa’da Mola

Üsküp’ten Mekke’ye bisikletle gitme kararı alan Makedonyalı Arnavut Qamuran Hirda ve Boşnak Adem Aljic’in hikayesi oldukça ilgi çekici.

57 yaşındaki Hirda ve 60 yaşındaki Aljic, “Skopje to Mekkah 2024” adını verdikleri bu yolculukta kutsal topraklara doğru pedal çevirerek yola koyuldular. Bursa’ya ulaştıklarında, Ulu Cami gibi tarihi mekanları ziyaret etmekten geri kalmadılar.

Makedonyali Bisikletcilerin Mekkeye Yolculugunda Bursada Mola 1

Bursa’da bir gece konakladıktan sonra akrabaları ve arkadaşlarıyla görüşmek için yola devam ettiler. İkili, 2 ay içinde Mekke’ye ulaşmayı hedefliyor ve yolculukları sırasında tarihi ve kültürel yerlerde durmayı planlıyorlar.

Makedonyali Bisikletcilerin Mekkeye Yolculugunda Bursada Mola 2

Qamuran Hirda, Mekke’ye gitme fikrinin bisiklet sporuyla uğraşırken aklına geldiğini belirtiyor. Yaklaşık 4 bin kilometrelik bir yolculuk planladıklarını ve bu süreçte çeşitli şehirleri ziyaret ederek Hac vazifelerini yerine getirmeyi amaçladıklarını dile getiriyor.

Ancak, Ortadoğu’daki savaş nedeniyle planlarını değiştirmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Gaziantep’ten uçağa binmeye karar verdiklerini ve savaş olmasaydı Suriye’yi de ziyaret etmek istediklerini belirtiyorlar.

Makedonyali Bisikletcilerin Mekkeye Yolculugunda Bursada Mola 3

Bu anlamlı yolculukta birlikte olan Hirda ve Aljic, birbirlerine destek olmanın yanı sıra, yolda karşılaştıkları zorlukları da birlikte aşmaya çalışıyorlar. Hirda’nın ifadesine göre, her şeyin geçmesinin nedeni niyetlerinin sağlam olması ve birlikte olmaları. İkili, bu yolculuklarında birbirlerine güvenerek ve dayanışma içinde ilerliyorlar.

Balkan Bisikletçileri Mekke’ye Yolculukları İçin Türkiye’ye Giriş Yaptı

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu