Balıkesir Merhaba Gazetesi

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Barsbey: “Bu Zamlar Acil Düzenleme Bekliyor”

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Barsbey: “Bu Zamlar Acil Düzenleme Bekliyor”
04 Nisan 2022 - 15:32

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Barsbey: “Bu Zamlar Acil Düzenleme Bekliyor”

 

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Bilal Barsbey doğalgaz ve elektrik zamlarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

 

Bilal Barsbey, “ Doğalgaz ve Elektrik Zamları, İktidarın Yanlış Uygulamalarıyla Sürekli Olarak Artan Enflasyon ve Hayat Pahalılığının Rekor Düzeylere Çıkmasına Yol Açacaktır”dedi.

Fiyat artışlarına değinen Makine Mühendisleri Odası Başkanı Bilal Barsbey,1 Nisan 2022’de doğalgaz fiyatları yüzde 35-50 oranında, elektrik fiyatları da sanayi kuruluşları için yüzde 20-26,7 oranında artmıştır. 2022’nin ilk günü yapılan fahiş oranlı zamlarla, yalnızca bu yılın ilk üç ayı içinde doğalgaz fiyatları yüzde 68-125, elektrikte ise yüzde 372-184 oranlarında artmıştır. Bilindiği üzere tüm ticari ve sınai işletmeler, faaliyetlerinde önemli bir maliyet kalemi olan doğalgaz ve elektrik faturalarındaki yükselişi sürekli olarak fiyatlarına yansıtmaktadırlar. Bu durum yeni zamlarla sürecek ve enflasyonun rekor düzeyde artışına yol açacaktır.”dedi.

Barsbey Yapılması Gerekenlere Değindi

Yapılması gereken düzenlemeler olduğunu söyleyen Barsbey,” Çok büyük hızla yüksek oranlarda artan enflasyon göz önüne alınarak ücretler ve maaşlar her üç ayda bir artırılmalıdır. Enerji sektöründe ve tüm kamusal hizmetlerde özelleştirmelere son verilmelidir. Çok ciddi bir sorun olan ve giderek çoğalan enerji yoksulluğunun yakıcı etkilerini azaltmak için enerji yoksullarına kamusal destekler artırılmalı ve genişletilmelidir. Düşük gelirli ailelere yapılan elektrik yardımının üst sınırı 150 kilovat saatten 240 kilovat saate yükseltilmelidir. Bireysel ısınma ile ısınan bir konutun yıllık doğalgaz tüketimi, örneğin Ankara’da 950 m3’tür. 1 Nisan zammından sonra, bu tüketim için ödenecek miktar 3 bin 496 TL’dir. Düşük gelirli ailelere yapılacağı açıklanan 450-1.150 TL yardım, yıl içinde hiç yeni zam yapılmasa bile, ödenecek gaz bedelinin yalnızca yüzde 13-33’ünü karşılamaktadır. Destek tutarı, ödenecek gaz bedeline eşitlenmeli ve kapsamı tüm düşük gelirli aileleri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Ayrıca yerel yönetimler bedelsiz veya düşük bedelle su desteği vermelidir.” şeklinde konuştu.

ÖTV Kaldırılmalı

Barsbey ayrıca, “ Enerji girdileri ve ürünlerindeki yüksek vergiler düşürülmeli, elektrik faturalarına eklenerek konut abonelerinden zorla tahsil edilen kayıp/kaçak bedeli ve dağıtım şirketlerine ilave kazançlar sağlayan tüm kalemler iptal edilmelidir. Konutlarda temel ihtiyaçlardan olan elektrik, doğalgaz, su ve iletişim ile ilgili faturalardaki KDV ve Özel İletişim Vergisi kaldırılmalıdır.” Diyerek Makine Mühendisleri Odasının çözüm önerilerini sundu. Haber:Muhammed Can Akyürek

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.