Balıkesir Merhaba Gazetesi

Maksat hasıl oldu, ama…

Maksat hasıl oldu, ama…
16 Eylül 2014 - 10:37

Genel

İSTANBUL’A RENK KATTIK

Ankara’dan sonra Feshane’de görücüye çıktığımız tanıtım günleri amacına ulaştı. Beşiktaş, Eminönü, Eyüp gibi semtlerde bir hafta boyunca Balıkesir esintileri İstanbul’da boy gösterdi. Bu tür etkinliklerde alışılmışın dışında pehlivanlarımızın gösterileri, farklı tadımız hoşmelim, ünü Türkiye dışına varan zeytin ağacımız ve ürünleri, Yağcıbedir halısı, Manyas-İvrindi peyniri, Kertil Kolonya, Balıkesir’i, tarihi ve turizm yönlerini tanıtan broşür, kalem, anahtarlık ve çeşitli ufak tefek hediyelerle bence maksat hasıl oldu. İstanbul’da yaşayan Türkiyelilere kendimizi, değerlerimizi en güzel şekilde takdim ettik, İstanbul’a ayrı bir renk kattık.

Ziyaretçi sayısını ve ne kadar bir kitleye ulaştığımızı net bir rakamla ifade etmek mümkün olmasa da yüzbinli sayılar olduğunu söylemek mümkün.

02

 

BAŞKANLARI KUTLUYORUM

Altıeylül, Karesi ve Büyükşehir ikramda kusur etmedi dersem yalan olmaz. Olağan üstü gayret ve sabır gösteren stand görevlisi kardeşlerimiz günlerce her gelene güler yüz ve ilgi gösterdiler. Verdikleri hediyeler çok büyük değere sahip olmamasına rağmen(Tadımlık hoşmelim-kalem-küçük kolonya-blok not v.b) bu belediyelerin önü eski tüp kuyruklarını hatırlatan görüntülere sahne oldu. Gelen ziyaretçilerin ifadesine göre diğer iller sanırım tanıtım adına hiçbir şey vermiyor olmalı ki Balıkesir’i bu anlamda çok cömert bulduklarını dile getirdiler. Vizyon sahibi başkanlarımızı gönülden kutluyorum. Tanıtım adına üzerine düşeni fazlasıyla yaptılar.

TANITIMIN EKSTRA TANITIMI

Peki diğer belediyeler yok muydu, elbette 20 ilçemizde Feshane’de stand açarak Balıkesir’in bir parçası olduğunu gösterdiler. Hepsini ayakta alkışlıyorum. Birlik, bütünlük budur diyorum. Kepsut’un darbuka şov yapan harika çocukları, Dursunbey’in tadına doyulmayan Barana Ekibi ve Bandırma’nın çılgın Kafkas oyunları nefis gösterilere imza atarak gönüllere taht kurdular. Onların gösterilerinde yaşanan izdihamı, coşkuyu kelimelerle anlatmak gerçekten zor. Bugüne değin izleme fırsatı olmayanlar mutlaka izlemeli. Tanıtımın ekstra tanıtımını yaptılar, helal olsun..

EKSİKLERİMİZ DE VARDI!

Peki Feshane’de her şey dört dörtlük müydü, maalesef hayır. Kabul etmek gerekir zaten kusursuz organizasyon zor iştir, bazen mümkün değildir ama bizdeki eksikliklerin bazısı keyfiyet ve düşünce eksikliği. Mesela açılışta Cemal Öztaylan hariç vekillerimiz yoktu. Biliyorum hepsinin geçerli(!) mazeretleri var. İki bakan ve İstanbul Valisi dışında çok önemli protokol misafiri yoktu. Öve öve bitiremediğimiz Balıkesirli sanatçı, tiyatrocu, futbolcu, yazarçizer, yani üst düzey hemşerisi yoktu. Büyük ev sahiplerinden Büyükşehir Belediye Başkanı yoktu. Etkinliğin, ulusal medyaya malzeme olacak bir durumu yoktu. İstanbul cadde ve sokaklarında yeterince tanıtım duyurusu yoktu.  Bize ait yemeklerimiz, köftemiz, tiridimiz yoktu.

VALİ BAZEN YALNIZ KALDI

İstanbul için Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’a ayrı bir parantez açmak gerek. Uyumadı, kaytarmadı, gevşemedi, yorulmadı, sinirlenmedi.. Neresinden bakarsanız orkestra şefi gibi sahnenin hemen her yerinde 7/24 güler yüzlü görev anlayışı sergiledi. Çoğu zaman gerçekten tek başınaydı. İyide, Batman’dan gelen ve yarın başka bir ilde tanıtım için görev alacak Yozgat’lı Devlet adamı, bu bürokrat mecbur mu bütün yükü tek başına sırtlamaya. Balıkesirliler Valisinden daha gayretli olmalıydı. Tanıtım Balıkesir Valiliği’nin değil tüm Balıkesir’indi çünkü. Her konuda çorbaya limon olan STK lar, düğün dernekte fotoğrafa girmeye gayret gösteren vekiller, büyük sanayicilerimiz, önemli şahsiyetlerimiz keşke sizde işin ucundan birazcık tutsaydınız..

YERİMİZ DARDI OYNAYAMADIK

Feshane’de eleştirilecek diğer bir konu fiziki yetersizlik. Keşke ekipler daha derli toplu daha büyük alanlarda gösteri yapabilselerdi. Sıkış tepiş aynı zamanda diğer faaliyetler adına dağınık bir görüntü verdik yer yokluğundan. Balonlar mavi beyazdı, oysa Balıkesir’in rengi kırmızı beyaz olmalıydı. Kırmızı beyaz demişken Balkes amatör küme takımı gibi küçücük, renksiz, kimsesiz kaldı 56 bin metre karelik Feshane’de. Sessiz sakin standıyla makarnanın üstündeki sos bile değildi bana göre.

FARK EDİLDİLER AMA..

Altıeylül ve Karesi yeni kurulan iki dev ilçemiz. Bildiğim kadarıyla aynı zamanda tanıtım günleri için 50 bin lira yer parası veren en büyük sponsorlardan. Dağıtılan promosyon adına yaptıkları gayret ile harcamayı saymıyorum bile. Gel gelelim birisi valilik standının diğeri büyükşehir standının bitiminde küçücük alana sıkıştırılmış. Karşısında Gönen ve Dursunbey yer almış ki, Altıeylül ve Karesi’nin 1+1 tabir edilecek bekar evi gibi yeriyle kıyaslarsanız 4 oda bir salon gibi büyüktüler. Oysa yeni kurulan ve tanıtıma en çok ihtiyacı olan bu belediyelerimiz yıldız gibi parlayarak kendisini fark ettirmeliydi. Fark edilmedi mi? Edildi elbette; Başkanlar, yardımcıları, meclis üyeleri ve arı gibi çalışanlarıyla takdir edilecek çaba harcadılar. Ama biliyorum ki daha büyük alanda çok daha iyisini yapabilecek konumdaydılar. Meclis üyesi demişken Altıeylüllü Tarife Komisyon’u üyesi Fikrettin Kocaman’a kocaman bir teşekkür ediyorum. Bir çok başkan ve başkan yardımcısının birkaç saat sonra ayrıldığı İstanbul’da her gün tam mesai yaparak misafir ağırladı.

YEREL MEDYA GEREĞİNİ YAPTI

Gelelim medyaya. “Ulusal” yönü Ankara gibi değildi, malum büyük misafirimiz olmadı. Ancak yerellerimiz büyük küçük tüm ilçeleriyle tanıtıma katkı sundu. Binlerce Balıkesir gazetesi ziyaretçilere ulaştı. Okundu mu, evet okundu bunu gözlemlemek güzeldi. Basının sıkıntısı ulaşım oldu, yemek ihtiyacının aksaması oldu. Ufku yetersiz bazı kişiler eleştirmiş, pahalı yerde konaklandı, Balıkesirlinin parası çarçur edildi diye. Küçük düşünen bu beyinlere verecek cevap olsa da, algılama problemleri dolayısıyla zaman kaybı diye düşünüyorum. Ama Valiliğe bağlı olduğu kanısına vardığım,  basının ulaşım ve yemek aksaklığını, “Sayın Valimize” kısaca arz etmek istiyorum. Kaldığımız otel ve Feshane arası 12 kilometre. Malum söz konusu yer İstanbul olunca bir yerden bir yere ulaşmak gerçekten zor. İsminin Aydın olduğunu öğrendiğim ve basının ulaşım-konaklama faaliyetini koordine eden beyefendi ile 2 gün taksi ile gidip geldiğim bu konuda yaşadığım sıkıntıyı aktarayım. Aydın Bey derki, biz O’na ulaşıp bu konularda bilgi almalıymışız. Bende diyorum ki hiç tanışmadığımız kişiye nasıl ulaşalım. Teknoloji bize mail gibi bir nimet sunmuş. Bak listene kaç kişi var İstanbul’a gelen, gönder bir mail “Arkadaşlar araç şuradan şu saatte kalkacak” diye ne sen beni ara ne de ben seni. Bu mailden sonra; O araca mı binerim, taksi mi tutarım, yürüyerek mi giderim bu benim problemim olsun. İkinci sıkıntı yemek hususunda. Anlaşma sağlanan lokanta var ama lokantada yemek yok.! Anladım tasarruf yapılmak istenmiş ama ucu bize dokundu. Taksiyle gittik, cepten yedik, yapacak bir şey yok.

VALİLİĞİN PAŞASI AYDIN BEY..

Aydın Bey ne kadar maaş alır, umurunda mı değil mi bilmem de yerel basında görev yapan arkadaşların maaşı belli. Maaşın yarısını İstanbul’da bırakıp geldik sağlık olsun. Ancak Feshane’nin öncesinde Balıkesir’de yapılan ilk toplantıya saat 10:44 de mail atıp sadece bir dakika sonra yani 10:45 de araç kalkacağını duyuran, basınla valiliğin buluşacağı ikinci toplantı da MERHABA ve diğer iki gazeteyi davet etmeyi unutan da (Sözde telefon açmış ama bizim gazetede telefona bakan olmamış!..) Aydın Bey olunca kendisiyle özellikle tanıştım. Hani aramızda bir sıkıntı mı var diye. Adam alttan alıp özür dileyeceğine neredeyse fırça attı. “Ben işimin gereğini mükemmel yapıyorum, telefonunuza baksaydınız, arayıp otobüsün kalkacağı saati öğrenseydiniz” diye de öğütledi. Tamam paşam keyfine bak..

İNŞALLAH DAHA GÜZEL OLACAK

Eleştiriyorum diye organizasyonun büyük-küçük içerisinde bulunan ve görev yapanlar hatta üstüne alınanlar olabilir(Aydın Bey direk üstüne alabilir). Lütfen alınmayın, inanın elbirlik iyi bir işe imza atıldı İstanbul’da. Ellerinize, emeklerinize, düşüncelerinize sağlık. Olması gerekeni maalesef ancak yıllar sonra yapmaya başlayan bir il olarak iyi izlenimler, hoş sedalar bıraktık yedi tepeli şehirde. Ben sadece daha iyi olabilirdik noktasındayım. Asla küçümseyerek eleştirmiyorum, gönlümden geçeni dillendiriyorum. Bir sonrakinde çok daha iyi olacağına inanıyorum. Başta Valimiz, Başkanlarımız olmak üzere, katkısı bulunan herkese Balıkesir adına teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.