Balıkesir Merhaba Gazetesi

Maksat Spor Olsun!

Maksat Spor Olsun!
12 Kasım 2014 - 12:20

Genel

Çoğunluğu belediye bütçeleriyle oluşan Bölgesel Amatör Lig’de ki 149 takımın içerisinde yer alan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor ve Sındırgı Belediyespor, yaptıkları transfer harcamalarıyla profesyonelleri aratmıyor. Peki bu harcamaya karşın hedef ne, elde edilen kazanç ne?

PROFESYONEL LİGLERDEN FARKI YOK

Genelde il dahilinde sınırlı kalan amatör futbola heyecan getirip, profesyonel lige alışma basamağı gibi düşünülen ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2010-2011 sezonunda hayata geçirilen Bölgesel Amatör Lig(BAL), geniş bütçeye sahip belediye ve kurum takımlarının kurduğu kadro yapılanmaları ile profesyonel ligleri aratmayacak hale geldi. 81 ilden ortalama 160 takımın katılımıyla oynanan BAL’da, rakiplerini şampiyon olarak yada Play-Off maçları sonunda geride bırakıp 3. Lige çıkma amacı ile yarışan takımlar, bazen bu uğurda servet harcıyor. Prim, maç başı ücret ve transfer paralarının konuşulduğu BAL’da Balıkesir’in de 3 temsilcisi bulunuyor. Futbolcuların 100 bin liraya kadar transfer ücreti aldığı ligde şampiyon takım 3.Lige yükseliyor.

ÜÇ TEMSİLCİMİZ BAL’DA YARIŞIYOR

Türkiye’nin en üst amatör ligi olan BAL’da bulunan Balıkesir takımları Erdekspor, Sındırgı Belediyespor ve Balıkesir Büyükşehir Belediyespor geride kalıp düşmemek için birbirleriyle yarışırken diğer yandan ligi şampiyon bitirip 3.Lig’e adını yazdırmaya çalışıyor. Statüye göre BAL’da Balıkesir’in temsilcisi olan takımlardan ligi daha altta tamamlayan küme düşüyor. İlk sırada yer alan tekrar yoluna BAL’da devam ederken orta sırayı alan takım yerel ligi şampiyon bitiren takımla baraj maçı oynuyor. Örneklemek gerekirse; 14 takımlı 8.Grup’ta diyelim ki Erdekspor ligi 5’nci, Balıkesir B.B 6’ıncı, Sındırgı B.S’da 7’nci bitirmiş olsun. Lige devam eden Erdek, düşen Sındırgı, baraj maçı oynayacak olan da Balıkesir B.B takımı olur. 3.Lig’e çıkmak için Ayvalık Gücü gibi şampiyonluk şart.

İHTİYAR KURTLARIN DOYUM LİGİ

Adı amatör olsa da, finali 3.Lig olan iddialı yarışın rengi, hedefe ulaşmak adına büyük değişime uğruyor. Profesyonel futbolda olduğu gibi; Menajer, transfer ücreti, prim ve maç başı ücretlerin devreye girdiği sözde amatör ligde kulüp başkanları, belediye bütçesinden hatırı sayılır servetler saçabiliyor. Üstelik yapılan transferlerde futbol yaşını çoktan aşmış ihtiyar kurtlara binlerce lira ödenmesi, BAL’ın amatör bir lig olmadığı gerçeğini gösteriyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un 35 ve 38 yaşındaki futbolculara ödediği 25 bin liralık transfer ve ekstra maç başı ücretleri, konunun en çarpıcı örnekleri olarak dikkat çekiyor. Oysa aynı harcamaların alt yapıya ve gelecek adına genç yeteneklere yapılması o futbolculara tecrübe kazandıracağı gibi, Türk futboluna da yeni isimler sağlayabilir. İşin en acıklı detayı ise para saçan belediye takımlarımızın ligin alt sıralarında düşmemek için çırpınması.

BAŞKANIN GÖREVİ ÇOK,YÜKÜ AĞIR!

Balıkesir Büyükşehir ve Karesi Meclis Üyesi, Büyükşehir Encümeni, Büyükşehir İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Yusuf Hocaoğlu, gerçekten başarılı bir yönetici olmasına karşın, birden fazla görevi üstlenmiş olması sebebiyle kulübe fazla zaman ayıramıyor. Takıma daha fazla mesai harcayan yönetici Şinasi Yılmaz, belediyenin futbol takımına transferler için yaklaşık 250 bin lira harcadığını, sezon boyu maç başı ücret ve primler göz önüne alındığında bu rakamın toplamda 500 bin lirayı aşmayacağını söylüyor. Rakiplere göre daha mütevazi kadro oluşturulduğunu ifade eden Yılmaz hedeflerinin ligde kalmak olduğunu belirtti ve ileriki haftalarda çıkışa geçeceklerini kaydetti.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.