Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mallıca’da Muhtarın Gayreti Tarihe Işık Tutuyor

Mallıca’da Muhtarın Gayreti Tarihe Işık Tutuyor
01 Ağustos 2022 - 14:16

Mallıca’da Muhtarın Gayreti Tarihe Işık Tutuyor

 

Mallıca Köy Okulunun sınıfları adeta tarihi yaşatıyor. Taşımalı eğitimle birlikte boş kalan okulun sınıfları, işleyen ellerle kursiyerlere bırakılırken, bir başka sınıf ta müzeye dönüştürüldü.

 

 

ÇIKRIKLA DOKUMAYA GİDEN İPLERİN DOKUNMUŞ HALİ

Okulun bir sınıfı köyün geçmişini yaşatan sanatsal nesnelerin yer aldığı müzeye dönüşmüş. Geçmişteki günlük yaşamı yansıtan ürünlerde var. Birbirinden değerli el işi göynek, dokuma ceket, susak, demir sürahi ve tabaklar, kök boyadan elde edilen ipler ve ip yumağı yapabilme amacıyla kullanılan ahşap çıkrıklar, desti ve daha pekçok ürün bir sınıfta müze izlenimi ile sergiye açılmış halde.

GEÇMİŞİN İZLERİ MALLICA’DA YAŞIYOR

Dokuma çuvallara konan buğdayların bereketini andırıyor duvarda asılı yamalı çuval. Hemen yanında dokuma kilim ve dokuma kıyafetler. El becerisiyle yontulmuş ahşap Ellik.(yerini biçerdövere bırakmış orak yapımında kullanılan ellikler) Sepi adı verilen düğün evlerinde gelin kıza ait el işi başörtüleri ,yazmalar. Cepkenler, dokuma üstlük ve iç giyim ürünleri. Çamaşır yıkamak için kullanılan büyüklü küçüklü içi oyuk Susaklar, ayağa giyilen ahşap takunyalar… HABER: MUHAMMED CAN AKYÜREK

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.