Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mallıcalı Ahmet Kaya

Mallıcalı Ahmet Kaya
16 Ekim 2014 - 0:22

Genel

İvrindi’nin Mallıca köyünde doğup, İstiklal Marşı’nın bestecisi Zeki Üngör’den  dersler alan, Almanya’da müzik alanında  ün yapan Ahmet Kaya, şimdi yılın bir bölümünü Kuşadası’nda bir bölümünü ise Almanya’da geçiriyor.

İvrindi Mallıca köyünde dünyaya gelen, İstiklal Marşı’nın bestecisi Zeki Üngör tarafından manevi evlat olarak kabul edilen ve ondan müzik dersleri alan, çocuklluğunda aklına koyduğu ‘öğretmen olma’ hayalini gerçekleştiren   “Maka Ali”nin oğlu, Ahmat Kaya, uzun yıllar yaşadığı Almanya’da efsane oldu. Almanya’da müzik otoriteleri tarafından da kabul edildiği belirtilen Ahmet Kaya, Alman hükümetinin kendisine ‘Mentör’ unvanı da verdiğini anlattı. Mallıca’da bir köy çocuğu iken müzik alanında Almanya’da ün yapan Ahmet Kaya ile bir söyleşi yaptık.

ÇOCUKLUK HAYALİ İDİ

Öğretmen olmayı daha çocuk yıllarında hedefleyen Kaya, bu hedefine ulaşmak için amansız bir mücadele içine girdiğini anlattı.  1952 yılında Savaştepe öğretmen okulunda öğrenciyken müzikteki çalışmalarından dolayı ön plana çıkan Kaya’nın yeteneği keşfedilir. İstanbul Çapa Öğretmen okulunu bitirdikten sonra, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünden mezun olan Ahmet Kaya, Nazilli Öğretmen Okulunda müzik öğretmenliği yaparken, Almanya’ya müzik ihtisası üzerine gidip Berlin’e yerleşir. Berlin’de ve Avrupa’nın değişik okullarında da ders veren Kaya, müzikteki yeteneğinden ve çalışmalarından dolayı Almanya Cumhurbaşkanlığı’ndan aldığı üstün başarı madalyasının yanında, Avrupa’nın okullarından ve yerel yönetimlerinden aldığı üstün başarı belgeleriyle başarısına başarı kattı.

Almanya hükümet yetkilileri tarafından, ‘Mentör’ ünvanı da verilen Kaya için, müzik öğretmeni eşi Kafiye Kaya, ‘Efsane Öğretmen’ adıyla bir kitap da bastırdı.

HER YARIŞMADA BİRİNCİ OLUYORDU

Türk müziği ezgileriyle Alman müziğine katkılar yapan Ahmet Kaya, Avrupa ülkelerindeki müzik üzerinde bir otorite haline geldi. Öte yandan girdiği her yarışmada birinci olan Kaya, diğer yarışmacıların korkulu rüyası haline geldi.

Beste ve müzik çalışmalarında bir efsane haline gelen Kaya, Almanya devlet başkanlarından aldığı çok sayıda üstün başarı belgelerinin yanı sıra, üniversitelerdeki başarılarına her gün yenilerini eklemeye devam ediyor.

Gerek Türkiye’de gerekse Avrupa ülkelerinde yüzlerce bestesi bulunan Kaya, İvrindi Mallıca köyünde kadınların 1950’li yıllarında kaşık, kepçe ve tabakları vurarak söylediği bir ezgiyi de besteleyerek, Avrupa ülkelerinde şarkı haline getirdi.

Kaya’nın bestelediği ezgilerden birinin sözleri şöyle:

Maçlı köyün gelini,

Uzat bana elini.

Ne dedim de küstürdüm,

Böcek soksun dilimi.

BİZİ ALMANYA’DA ÇOK SEVERLER

Yaşamını Almanya’nın Berlin şehrinde devam ettirmekte olan Ahmet Kaya ile İvrindi Mallıca köyünde Yaptığımız söyleşide, Alman milleti sizi çok mu sever? sorusunu şöyle yanıtladı: Eşim ve beni sadece Almanlar değil, birçok Avrupa ülkesindeki yaşayanlar çok çok sever. Avrupa basınında yayın yapan birçok gazete ve dergiler ‘Efsane Öğretmen’ diye bahseder. Benden ve yine müzisyen olan eşim rahmetli Kafiye Hanımdan hep ‘efsane öğretmen’ diye bahsederler”…  Ahmet Kaya, Almanya’da ki bu sevginin yanı sıra sıkıntılar da yaşadıklarını belirterek, “Her ikimize de bir suç veya kabahat bulamazlar, amma bizim o diyarlarda hiç bitmeyen üç suçumuz var. 1.Türk olmak. 2. Müslüman olmak. 3. İşimizde onlardan üstün olmak. Türkiye topraklarında ve Türk Bayrağı altında yaşamak çok güzel bir olay. Onun için her yaz ilk fırsatta Kuşadası’ndaki evime gelirim ve mutluluğu doya doya yaşarım” diyerek sözlerini tamamladı. HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.