Balıkesir Merhaba Gazetesi

MANDACILAR MEMNUN AMA

MANDACILAR MEMNUN AMA
19 Mart 2015 - 0:34

Genel

Manda yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olan Balıkesir Manda Yetiştiricileri, aldıkları teşvikten memnunlar ancak mandacılığın daha fazla gelişmesi ve çoğalması için teşviklerin devlet tarafından bir kez daha gözden geçirilmesini istiyorlar.

Balıkesir’de manda yetiştiren köylerin içerisinde Balıklı, Yakupköy, Ayşebacı ve Halalca yer alıyor. Bu yerleşim alanlarının içerisinde en büyük meraya sahip yer ise Halaca. Burada yaklaşık 500 adet manda var. Halalca Muhtarı Levent Bacakoğlu, “Balıkesir Büyükşehir olunca bizler mahalle olduk ancak haklı olarak büyük korkular yaşıyoruz. Mahalle olunca hayvancılık yapabilecek miyiz hala bilmiyoruz. Yasa gereği hayvancılık yapmak için yerleşim alalarından 500 metre dışarıya gitmemiz gerekiyor. O zaman komşu mahalleye gitmiş oluyoruz. Balıkesir, hayvancılığın gözbebeği.

Manda yetiştiriciliği ya da diğer hayvanlarda il olarak bir numarayız ancak konum itibariyle meralarımız ne olacak çok merak ediyoruz” dedi. Muhtar Bacakoğlu, “Manda Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı olan yetiştiriciler yılda manda başına 550 lira teşvik alıyorlar. Bu hiç de küçümsenecek bir rakam değil ancak bir holstein cinsi inek yetiştiren vatandaş inek için teşvik alıyor, süt için alıyor, bir de buzağısı için teşvik alıyor. Biz sadece mandaya teşvik alıyoruz. Biz de hayvancılık yapıyorsak aynı uygulama bize de yapılmalı. Bir inek 25 ila 30 litre süt veriyor ve bundan teşvik alıyorlar. Oysa manda sadece 6 veya 7 litre süt veriyor. Bu nedenle mutlaka teşvik verilmeli” dedi. Muhtar Bacakoğlu, “2000 – 2005 yılları arasında mahallemiz dahil Balıkesir’de doğdu dürüst manda yoktu. Ne zaman koruma altına alınarak, kaybolan genler kategorisine alındı, Manda Yetiştiricileri Birliği kuruldu ve teşvik verilmeye karar verildi, işte o zaman bizde ve çevrede mandacılık çoğaldı. Dayanıklı ve uzun ömürlü bu hayvandan yaralanmak ve neslinin çoğalmasını istiyorsak o zaman tüm teşvikler verilmeli” diyor. AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.