Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mantardan zehirlenen çocuk yaşam savaşını kazandı

Mantardan zehirlenen çocuk yaşam savaşını kazandı
21 Ekim 2014 - 10:10

Genel

– Balıkesir’de yol kenarında bulduğu mantarı yiyince zehirlenen ve karaciğeri iflas eden çocuk, Konya’daki trafik kazasında hayatını kaybeden kişiden bağışlanan karaciğerin nakli sayesinde yaşama tutundu

Kadavradan yapılan bağışla karaciğerin 3’de birlik bölümü 7 yaşındaki Davut’a, diğer kısmı ise Malatya’daki bir hastaya nakledildi. Geçen hafta Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde yol kenarında bulduğu mantarı yiyince zehirlenen 7 yaşındaki Davut Ünal, kaldırıldığı Bursa Dört Çelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden karaciğerinin iflas ettiği tespit edilerek organ nakli için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’ne gönderildi. Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne acil organ ihtiyacının olduğuna dair giriş yapılan çocuk, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde Prof. Dr. Funda Özgenç ve ekibinin gözetiminde tedavisi yapılırken ailesinde yapılan donör arayışında olumlu sonuç çıkmadı.
Ünal organ beklerken, Konya’da geçirdiği trafik kazası sonrasında cumartesi günü beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Fatih Yiğit Akar’ın organ bağışında bulunduğu bildirildi. Akar’ın bağışlanan organlarından karaciğerin 3’de birlik bölümü İzmir’e, geri kalan kısmı ise Malatya’ya gönderildi. Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’ne getirilen organ, karaciğer nakil heyeti başkanı Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekip tarafından nakledildi.

Sağlık durumu iyiye gidiyor
Nakil operasyonunu gerçekleştiren ekibin başındaki Doç. Dr. Murat Sözbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davut’un kendilerine geldiğinde mantar zehirlenmesini saptadıklarını, hemen çocuğa organ naklinin gerektiğini, bu amaçla aileden 5 kişinin organ verip veremeyeceğini araştırdıklarını ancak bunun uygun olmadığını belirlediklerini anlattı.
Geçen hafta çarşamba günü kendilerine gelen Davut için Konya’dan yapılan kadavradan organ bağışı sayesinde dün yaklaşık 10 saat süren nakil operasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Sözbilen, şöyle konuştu:

“Konya’da trafik kazası geçiren 23 yaşındaki kişinin beyin ölümünün ardından organları bağışlandı. Bu vakanın kan grubu da Davut’la uygundu. Aynı anda başka acil vakalar da vardı. Malatya ekibi organa talip oldu, çünkü bizim hastamız çocuk. Bütün karaciğeri takmak uygun değildi. Malatya ekibiyle koordinasyona geçtik. Karaciğeri bizim için böldüler. Karaciğerin 3’de birlik kısmını bize Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla gönderdiler. Geri kalan kısmını da kendileri aldı. Pazar sabahı organ geldi ve yaklaşık 9-10 saatlik bir operasyonla nakili gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyon oldu. Davut’un şu anki durumu gayet iyi, karaciğer çalışıyor, genel durumu iyi toparlanıyor. Yoğun bakım ünitesinde Prof. Dr. Bülent Karapınar denetiminde iyi bir bakım gerçekleşiyor. Muhtemelen birkaç gün sonra çıkacak ve yakın zamanda arkadaşlarına kavuşacaktır.”
Sözbilen, beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarıyla birçok kişiye yaşam olduğunu ifade ederek organ bağışının önemine dikkati çekti. Baba Kemal Ünal ise oğluna nakil yapılmasının mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.