Balıkesir Merhaba Gazetesi

MANYAS

MANYAS
25 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

SEÇİMİN Nabzını yoklama adına pek çok ilçemize, köylerimize (mahalle) uğrayarak vatandaşlarımızla konuştuk sohbet ettik. Seçim havasının hissedilemediğini söyleyen vatandaşlar, meclise gönderilecek milletvekilleri seçimlerinin, geçmiş dönemlerdeki seçim havasının adaylar nedeni ile yaşatılmadığını ve yaşatılamadığını söylese de, bazı teşkilatların hareketli oluşu, bazılarınınsa üzerlerindeki rehaveti çarpıcı bir şekilde yansıttıklarını gördük. Kimi isteksiz, kimileri ise atılgan her seçim yeni başlangıç yada yeni Türkiye der gibiydi.

KIYASIYA DERİN MÜCADELE

Manyas 2011 seçimlerinde genel seçimleri yüzde 46 ile CHP, yüzde 37 ile AK Parti ve Yüzde 11 ile MHP oyları ile tamamlamıştı. Yerelde ise Başkanlık yarışında kıyasıya bir mücadele sergilenmiş ve AK Parti’den Hasan Kahraman, CHP’den Veteriner Hekim Tancan Barçın’ın yarıştığı seçimde, az bir farkla seçimin sonucunda Barçın adını öne çıkarmıştı.
Cumhurbaşkanlığı ise yüzde 41 ile Recep Tayyip Erdoğan diyen oyları işaret ederken yüzde 55 Ekmeleddin İhsanoğlu diyerek referandumda CHP ve MHP’nin ortak açıkladığı isme yani İhsanoğluna oy vermişti. Manyas’ta yine ilçelerde az oranda doğudan göç eden işçiler ya da alınan gelinler olduğu söylentileri Demirtaş’a yüzde 2’lik bir oy çıktığını gösterdi.

VEKİLLERDEN BEKLENTİLERİMİZ VAR

VEKİLLER mecliste neden Ankara’ya gittiğini ve orada ne yapması gerektiğini unutmamalı. Meclise el kaldırıp indirmek için gidilmesin istiyoruz. Yüzde 10-15’lik bir kesimin tepki oyları ile kayması muhtemel! Manyas’ta  MHP’den CHP’ye kayma olacağı  ve emanet olan oylarında geri döneceği açık bir şekilde görülüyor.

BU SEÇİMDE NELER OLUR?

MANYAS seçimlere hazır vatandaşların söylemleri net. Geçmiş seçimlerin değerlendirmesini yapan vatandaşlar arasında genellikle muhtarların yorumları da aynı. Manyas Kırsal kesiminin MHP’lileri bu kez CHP’ye güç vereceğiz demelerine rağmen Cumhurbaşkanlığı seçiminde İstikrardan yana yüzde 41 oyla Erdoğan’a oy veren bir kesimin olduğunu söylemeyi ihmal etmiyor.  Körfez yatırımları konusunda genel olarak geride kaldık hiç olmazsa adaylar bir şeyler yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.