Balıkesir Merhaba Gazetesi

Marangozlar Sitesi sessiz. Yeni atölye açan yok…

Marangozlar Sitesi sessiz. Yeni atölye açan yok…
21 Ocak 2015 - 0:05

Genel

Marangozluk bitti

Plastik doğrama ve pres kapı uygulamalarının mesleklerini öldürdüğünü söyleyen Marangozlar Odası Başkanı Kamil Güler, “Bu sonu biraz da biz hazırladık. Çam kokulu keresteye ihanet ettik” dedi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de  Marangozluk mesleği zor günler yaşıyor. Balıkesir Marangozlar Odası Başkanı  Kamil Güler, son beş yıldır yeni atölye açarak mesleğe katılan olmadığını belirterek yaşanan sıkıntıyı vurguladı. Güler, bu duruma yeni teknolojik uygulamaların yanı sıra meslekteki bilinçsizliğin de sebep olduğunu belirterek; mesleki bir öz eleştiride de bulundu. Güler, “Kısacası çam kokan  Dursunbey kerestesine ihenet ettik. Bilinçsizce  mesleği sürdürmenin cezasını bugün biz çekiyoruz” dedi.

Kamil Güler, yeni teknolojik uygulamalarla dış cephelerde  pilastik doğrama ve  iç cephelerde pres kapı ürünlerin  piyasalara hakim olması ile marangozların çoğunluğunun mobilya  imalatına döndüğünü söyledi. “Biraz  daha   becerisi olan arkadaşlarımız meslekte gerçekten ilerlerken,  bazı arkadaşlarımız mutfak dolapları yapmaya başladı” dedi.

‘MESLEĞİN SONUNU HAZIRLADIK’

Oda başkanı Güler,  “Plastik  doğramanın kanserolajen  madde olduğu söyleniyor, ancak yine de  herkes o maddeyi tercih ediyor. Kısacası çam kokan  Dursunbey kerestesine ihenet ettik. Bilinçsizce  mesleği sürdürmenin cezasını bugün biz çekiyoruz. Ahşap doğramaya nasıl vernik atılacağını bile  bilmeden çalışıp,  ahşabı hor kullandık ve mesleğin sonunu hazırladık. Sağlıklı olduğu için ahşap çerçeveye dönüş olduğunu biliyorum” diyerek mesleki bir öz eleştiride de bulundu.

Marangozlar Odası Başkanı Kamil Güler, “Marangozlar Sitesinde şu günlerde  büyük bir sessizlik var.  Esnafımızın işleri iyi değil. Marangozların çoğu mobilya ustası oldu; hatta ‘ne iş olursa yaparım’ diyen arkadaşlarımız bile var. Kimi dubleks  evlere  merdiven yapıyor, kimi ise  güvercin kafesi…” diyerek marangozluk mesleğinde gelinen durumu vurguladı. HABER: AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.