Gündemİlçe Haberleri

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda

Balıkesir'in Erdek ilçesinde yapılan plaj temizliği sırasında koruma altındaki deniz çayırları kepçelerle sökülerek kıyıya yığıldı. Marmara denizi kırmızı alarm verdi!

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda

Balıkesir’in Erdek ilçesinde gerçekleştirilen plaj temizliği sırasında, koruma altında olan deniz çayırları kepçelerle sökülerek kıyıya yığıldı. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, olayın Marmara Denizi’nin oksijen krizini daha da derinleştireceğini belirterek, sorumluların tespit edilip gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını istedi.

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda
Prof. Dr. Mustafa Sarı

Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz çayırlarının Marmara Denizi için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, binlerce kök deniz çayırının yanı sıra koruma altındaki pinalar dahil birçok deniz canlısının zarar gördüğünü ifade etti. Deniz çayırlarının Akdeniz havzasında özellikle 50 milyon yıldır deniz ekosisteminin bir parçası olduğunu belirten Sarı, “Oksijen üreten, denizin akciğerleridir. Bir metrekarelik deniz çayırı alanı yaklaşık olarak 10 litre oksijen üretir. Ayrıca, iklim değişikliği ile ilgili krizle bağlantılı olarak karbon yataklarıdır. Deniz çayırları kıyıda yaşayan balıklar ve deniz organizmalarının üreme, beslenme, barınma, saklanma alanıdır. Dolayısıyla deniz çayırlarının denizden çıkarılması adeta bir canlının akciğerlerini sökmek gibidir” dedi.

Marmara Denizi Oksijen Krizine Doğru İlerliyor

Marmara Denizi’nde dört tür deniz çayırı bulunduğunu belirten Sarı, “Akdeniz’de yaygın olan tür, Marmara Denizi’nde az görülüyor. Şu anda bilinen alanlar Paşalimanı Adası ve Erdek Narlı’da sınırlıdır. Marmara Denizi için deniz çayırlarının önemi diğer denizlerden daha kritiktir. 2021 yılında yaşanan müsilaj felaketinden sonra Marmara Denizi’nin derinliklerinde oksijen azalmaya başladı. Oksijen kritik seviyenin altına düşmeye başladı. Marmara Denizi oksijen krizine doğru ilerliyor ve bunun önüne geçecek en önemli tür topluluklarından biri deniz çayırlarıdır” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda
Erdek’te Kıyı Temizliği Skandalı

Plaj Temizliği Adı Altında Deniz Çayırlarını Sökme Olayı

29-30 Haziran tarihlerinde Narlı Mahallesi’nde gerçekleştirilen plaj temizliği sırasında, koruma altındaki deniz çayırlarının kepçelerle sökülerek kıyıya yığıldığını belirten Sarı, “Bu alanda plaj temizliği adı altında yapılan kazı çalışması, özel çevre koruma bölgesinde yapılmıştır. Bu bölgede herhangi bir kazı veya inşaat çalışması yapmadan önce bakanlıktan izin alınması gerekmektedir. Hiçbir resmi kuruma haber vermeden ve izin almadan yapılan bu çalışmanın sorumluları hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Sarı, olayın deniz ekosistemi üzerinde büyük bir tahribata yol açtığını belirterek, yetkililere teşekkür etti ve deniz çayırlarının korunması konusunda farkındalığın artırılması gerektiğini vurguladı. Sarı, “Ceza kesmek yeterli değil. İnsanlara deniz çayırlarının önemini daha çok anlatmalıyız. Okullarımızda, plajda afişler olmalı. Deniz çayırlarına zarar verilmemesi için panolar olmalıdır” dedi.

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda
Deniz Çayırları Yok Edildi

 

İHA

Plaj Temizliğindeki Hata Balıkesir Valiliğini Harekete Geçirdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu