Balıkesir Merhaba Gazetesi

Marmara’daki Balıkçılar Yeni Sezondan Umutlu

Marmara’daki Balıkçılar Yeni Sezondan Umutlu
26 Ağustos 2021 - 15:10

Marmara’daki Balıkçılar Yeni Sezondan Umutlu

Çanakkale, Yalova ve Balıkesir’de balıkçılar, 15 Nisan’da başlayan yasak dönemini teknelerinin ve ağlarının onarımıyla geçirdi. “Vira bismillah” demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli ve halkın bolca balık tüketebileceği bir sezon diliyor.

 “Beklentimiz, her şeyden önce balığın bol olması”

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde balıkçılık yapan Hüseyin Topçu, yeni sezonun, ekmeğini denizden çıkarmaya çalışan tüm meslektaşları için kazasız belasız geçmesini diledi.

Geçen yıl denizden çıkarılan balık miktarının az, fiyatların yüksek olduğunu hatırlatan Topçu, şunları kaydetti: “Bu yıl balık fiyatlarının vatandaşlar için daha uygun seviyede olmasını temenni ediyorum. Balıkçılık zor bir meslek ama balık ülkemizin en önemli besin ve sağlık kaynağıdır. Bizim bu yılki beklentimiz, her şeyden önce balığın bol olmasıdır. Biz, gelecek neslin sağlıklı olabilmek adına balıkla beslenerek büyümesi, korkmadan balık tüketmesi gerektiğine inanıyoruz ama içinde bulunduğumuz dönem yaz mevsimi ve elbette balık fiyatları yüksek oluyor. İnşallah av yasağının kalkmasının ardından balık fiyatları herkesin rahatlıkla satın alabileceği seviyeye iner. Bu konuda umutluyum. Bu sene balık fiyatları çok makul seviyelerde olacaktır diye düşünüyorum.”

Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İsmail Güran, yeni tip koronavirüs salgınının sona ermesini ve ülkenin sağlıklı koşullara kavuşmasını temenni ederek, “İnşallah bu sayede balıkçılarımız daha fazla denize açılarak halkımızı bol miktarda balıkla buluşturur, böylelikle de halkımız daha ucuz ve taze balıkları sofrasına götürebilirler” dedi.

Marmara Denizi’nin güneyi ve Kuzey Ege’de avlanma yasağının sona ermesiyle 1 Eylül’de ağlarını suya bırakacak balıkçılar, yeni sezona umutlu girecek. Çanakkale Balık Hali’nde de sezon öncesi az miktarda bulunan balık satışa sunuluyor. Marmara Denizi’nin güneyi ve Kuzey Ege’de avlanma yasağının sona ermesiyle 1 Eylül’de ağlarını suya bırakacak balıkçılar, yeni sezona umutlu girecek. Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki balıkçılar, 15 Nisan’da başlayan yasak dönemini teknelerinin ve ağlarının onarımıyla geçirdi. Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İsmail Güran, açıklamalarda bulundular.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.