Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mavi Koy’un İnsanları

Mavi Koy’un İnsanları
Demet Tok( demettok@gazetemerhaba.com )
05 Mayıs 2022 - 7:40

Mavi Koy’un İnsanları

 

Avşa Ada’sının kuzeyinde bulunan Mavi Koy, masmavi denizi ile güler yüzlü misafirperver insanları ile arkadaşlığın, dostluğun, paylaşımın yaşandığı ve bu samimiyeti ziyaretçilerinin de hissettiği ismi ile müsemma bir yer. Suyunun berraklığı nedeniyle etrafınızda dans eden balıkları da görebilirsiniz yüzerken. Bu nedenle Akvaryum Koyu olarak da biliniyor burası. Kış aylarında sessizliğe bürünen, yaz aylarını ise hareketli geçiren bu şirin koyun, özellikle bahar ve sonbahar aylarında kafa dinlemek için bir yerlere kaçmak isteyenler tarafından neden tercih edildiğini, bir çay bahçesinde oturup mavi suları seyrederken daha çayınız bitmeden anlamanız mümkün.

Biraz Ege biraz Karadeniz iklimine sahip olan bu koyda ne sıcaktan bunalıyorsunuz ne de havanın nemini hissediyorsunuz. Neredeyse tamamı doğal ve ücretsiz olan plajlarında güneşlenebilir, kendi kendini temizleyebilen mavi sularında yüzebilir hatta uzun yürüyüşler yapabilirsiniz keyifle. Hatta su sporlarını sevenler için biçilmiş kaftan diyebilirim. Akşam olunca da koyun tepesinden gün batımını izleyebilirsiniz, güneş ufukta kaybolana dek. Zira sabah erken uyananlar için gün doğumu da bir o kadar muhteşem güzellikte.

 

***

 

Tarihi neolitik çağa kadar uzanan Avşa Adası birçok medeniyete ev sahibi olmuş ancak Rumların adayı terk etmesinden sonra tarihi eserler zamanla talana yenik düşmüş ve yok olmaya başlamış. Çoğu evlerin temellerinde bulunan kalıntılardan, bahçe duvarlarında da görmek mümkün. Ada halkının bilgeleri, genelde toprak satarak geçimini sağlayan yerli halkından şikâyetçi çünkü bu durumun bağcılığa, zeytinciliğe zarar verdiğini ve çarpık yapılaşmanın yolu açtığını söylüyorlar. Kaldı ki Avşa Adası en çok el yapımı şarapları ve zeytin ürünleri ile bilinir. Son zamanlarda turizme daha çok önem verilmesinin de doğal üretime olumsuz etkisi olmuş elbette.

Kendinizi evinizdeymiş gibi hissettiğiniz bu sahil yerleşiminde, bir lokma ekmeği birbirine ikram eden ve birbirlerinin derdini kendilerininmiş gibi kabul edip çözüm bulmaya çalışan saf, temiz yürekli insanlarla sohbet ettiğinizde sanki onları yıllardır tanıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Hatta “günümüzde hala böyle hoş gönüller kaldı mı?” diye sorgulayası geliyor insanın bir taraftan da. Onların içtenliği, sıcaklığı, sevgi ve saygıları ile bir de koyun muhteşem güzelliği birleşince, büyük şehirlerdeki telaşlı yaşamınızı ve kalabalığın içindeki yalnızlığınızı daha iyi anlayabiliyorsunuz.

 

***

 

Hani insan bazen kendinden bile kaçıp saklanmak ister ya ruhunu arındırmak, özüne ulaşmak ve yılların yorgunluğunu atmak için, işte tam da onu yaşadım orada bulunduğum süre içinde. Bu nedenle de yaşamı ve yaşadığını anlayabilmenin en güzel yolu diye düşünürüm vakit buldukça gezmeyi, görmeyi ve yaşanmış bir sürü hikâyeye dinleyici olmayı. Sonra da yaşamın özetini çıkarmayı tarafsızca, gelecek günlerin daha anlamlı olması için.

İş nedeniyle gittiğim, iyi ki de gitmişim dediğim kısacık zaman diliminde tanıdım, hayran kaldığım Mavi Koy ’un insanlarını. Öyle ki misafirlerini karşılar gibi karşılamaları, günün sonunda da onlardan biriymişim gibi davranmaları, bana ne amaçla orada bulunduğumu unutturdu neredeyse. Hele kaldığım motelin şefi ile balık çeşitlerinden oluşan akşam menüsü hazırlamak çok keyifli ve eğlenceliydi. Onlar için yabancı yok, onlar için zengin-fakir eşit ve onlar için yaşam, paylaşmak demek. Bir fincan kahvenin, sonsuz hatırı var burada keyifli sohbet eşliğinde içilen. Yaşamdan alınabilecek en önemli dersleri alarak ruhlarını güzel duygularla zenginleştirmişler ve insana, insan olduğu için değer veriyorlar. Kısa da olsa dolu dolu geçen lakin nasıl geçtiğini anlamadığım üç günün sonunda hepimizi saran ayrılık hüznü ise, sevginin, dostluğun, kardeşliğin ve içtenliğin ta kendisiydi.

Dalgaların ritminde dans eden huzurdu sanki büyüledi beni Mavi Koy’un mavisi…

Bir de gün batımında güneşin kızıl rengi…

Demet TOK

Şair/Yazar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.