Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mavi Vatan’a Sahip Çıkmak

Mavi Vatan’a Sahip Çıkmak
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
07 Ekim 2021 - 8:53

Mavi Vatan’a Sahip Çıkmak

İki fakir yemek molası sırasında hayal kurmaya başlarlar. Biri; “Ah bir zengin olsam!” Diğeri hemen sorar; “Eeee zengin olsan ne yaparsın?” Hemen cevabı patlatır; “Bir zengin olsam hep ekmeğin kıyısını, soğanın da cücüğünü yerdim! Ya sen zengin olsan ne yaparsın?” O da boynunu büker “Bana yapacak birşey bırakmadın ki…!” Yokluk, fakirlik insanların hayallerine bile hükmediyor. Yolda yürüyüşünü, özgüvenini değiştiriyor.

Uçağı tarlada çalışırken bulutların arasında görürdük eskiden. Tatlı sularımız tuzlu sulara karışır, biz de öylee bakardık. Üç tarafı denizli çevrili ülke olmamıza rağmen balık tüketme kültürümüz çok azdı. Deniz ulaşımı İstanbul’da şehiriçi turlarından ibaretti neredeyse! Artık o günler geride kaldı çok şükür. Karnımız doydukça, ekonomik olarak daha iyi olmaya başladıkça hayallerimiz de değişti. Artık tarihten, coğrafyadan ve kültürümüzden gelen geleneklerimize dönmeye, “Yeniden Büyük Türkiye” olma yolunda kararlı adımlar atmaya başladık. Bize kurulan tuzakları bozmaya, dayatılan rolleri çöpe atmaya, senaryomuzu kendimiz yazmaya başladık.

Elbette bu durum birilerinin işine gelmeyecek. Zaten kapitalizm zülmünün arşı titrettiği günümüzde hiç kimse”Gelin siz de süper güç olun” diyecek değil. Onun için “Mavi Vatan”, “Münhasır Ekonomik Bölge” gibi yeni kavramlar duymaya başladık son yıllarda. Bu alanı ne kadar ihmal ettiğimiz de ortaya çıkmış oldu.

Kıta Sahanlığı, 200 mile kadar deniz tabanı ve altındaki cansız kaynaklar üzerindeki hakları kapsar.

Münhasır Ekonomik Bölge, deniz tabanı, denizin içi ve denizin üstünden göğe kadar tüm canlı ve cansız kaynakların araştırılmasını, çıkarılmasını, kullanılmasını ve satılmasını kapsar.

Mavi Vatan, Türkiye’nin ilan edilmiş ya da öngörülen deniz yetki alanlarıdır.  Peki deniz yetki alanı nereleri kapsar? İç suları, karasuları, kıta sahanlığını ve münhasır ekonomik bölgeyi kapsar.

Türkiye haklı olarak Mavi Vatan’daki haklarına sahip çıkıyor. Bunu yaparken de başka ülkelerin gemilerinin geçişini ve seferlerini engellemiyor. Ayrıca başka ülkeler izin alarak kablo ve boru döşeyebiliyor. Hatta askeri tatbikat bile yapabiliyor.

Mavi Vatan’da Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bir oldu bitti ile Türkiye’yi devre dışı bırakmak istemektedir. Artık Ayvalık’ın ve Asos’un karşısındaki Midilli’yi, Kaş’ın 2.200 metre karşısısındaki Meis’i (Ki Yunanistan’a 580 km) size bırakacak Türkiye yok. Böyle biline…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.