Balıkesir Merhaba Gazetesi

MAVUK BAŞKANLARA SESLENDİ

MAVUK BAŞKANLARA SESLENDİ
18 Aralık 2014 - 0:20

Genel

 CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk ‘Belediye Başkanı olduysan bütün Balıkesir’in başkanısın, AKP’lilerin değil. Kimseyi işten çıkarma hakkın yok. İşçi almak istiyorsan al, çalışanları atma. Dedi.

 İşten çıkarma bahaneleri hazır diyen İl Başkanı Mavuk konuşmasında ‘mazeret hazır taşeron atıyor ben ne yapayım. Sen kendi kafa yapındaki taşeronlara iş vermeye başladın. Balıkesir’e sahip çıkması gereken belediye başkanı tam aksine kendi partililerine sahip çıkmaya başladı.’ifadelerini kullandı.

 AÇILMIŞ OLAN YERLER YENİDEN AÇILIRSA!

 Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av.Muzaffer Mavuk belediyelerin hizmetlerinden memnun değiliz diyerek daha önce açılışı yapılan yerlerin tekrar açılışı yapılıyor sayı yüksek gösteriliyor Neden? Diye sordu.

 Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Muzaffer Mavuk partinin önümüzdeki seçim sürecinde yapacağı çalışmalar ve parti çalışmalarında gelinen noktayı MERHABA’ya değerlendirdi. Yıkıcı değil yapıcı çalışmalar için yola çıktık diyen İl Başkanı Mavuk, toplantılarda dile getirdikleri sorunları çözüm önerileriyle birlikte tespit ederek çalıştıklarını açıkladı.

CHP İl Başkanı Mavuk, Balıkesir’de  İl Yönetimi, İlçe Yönetimleri, Kadın Kolları, Gençlik Kolları bir toplantı yaptıklarını belirterek, programımız 2015 yılı Genel Seçimlerinde uygulanabilecek strateji ve önerilerdi dedi.  Geçmişe yönelik olumsuzlukları ve eleştirileri bir kenara bırakarak verimli çalışmanın önünün açılması gerektiğini vurgulayan Mavuk şöyle konuştu: Biz şunu dile getirdik, sadece öneri gelecek, neler yapmamız gerekiyor şeklinde. Eleştiri yok, geçmişte şu oldu bu oldu veya geçmişe yönelik eleştiri yapacaksanız onun yerine ne öneriyorsunuz, şu yanlış oldu doğrusu budur şeklinde öneri getirin. Kısacası yıkıcı değil yapıcı olsun eleştiri olacaksa dedik. Ve her ilçeden bir konuşmacı zorunlu tuttuk. En fazla iki konuşmacıya söz verdik. Bu toplantı süper geçti. Neden derseniz, 27 Mart günü neler yapılması konusunda tespitler yaptık. Bizden sonra 1 Aralık’ta Genel Merkezimizde İzmir’de bir toplantı yaptı. Balıkesir’de uyguladığımız gibi bir toplantı oldu. Genel Başkanımız, Başkan Yardımcılarımız konuşmalar yaptı. Genel Başkanımızın konuşması gayet sade bir şekildeydi. Biz iktidar olmayı kesin gözüyle bakıyoruz ve gerçekten de inanıyoruz. Orada da bütün sorumlu arkadaşlarımızda oradaydı. Sorular oldu. Çalışma sistemimizi, her eve mutlaka girmemiz gerektiğini, yapmamız gerekenleri, eleştiri değil de yapacakları anlatmamız gerektiği konuları konuşuldu.

EĞİTİMDEN SAĞLIKTAN PARA ALINMAMALI

CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk,Mesela Aile sigortası, biz sosyal yardımları kesmeyeceğimizi, imkânları daha da çoğaltacağımızı, sosyal bir devlet olduğumuzu unutmayacağımızı, sağlık ve eğitimden kesinlikle para alınmayacağı gibi konuların özellikle vurgulamamız gerektiğini konuştuk.’ dedi. Mavuk, Geniş bir şekilde seçime hazırlanıyoruz diyerek ‘ Seçim startını verdik. Son süratle çalışacağız ve inanıyoruz seçimi alacağız. Dış politika olayını hepimiz biliyoruz. Sorunsuz bir dış politika dendi, ama şu anda sorunumuz olmayan bir ülke yok. Neredeyse hemen hemen bir savaş ilanı olacakmış gibi.’şeklinde konuştu.

YABANCI ASKER İSTEMİYORUZ

Yine peşmergeler aldık. Biz CHP olarak biz teskereye neden oy vermedik? Biz Türkiye Cumhuriyeti içine yabancı askerlerin girmesini istemiyoruz. Biz kendi kendimizi savunuruz. Savaşmak, saldırmak gerekirse de yaparız. O nedenle Genel Başkanımızın önerisidir, Kobani’ye girilecekse biz girelim. Biz işgal amacıyla değil, savaş amacıyla değil, ülkemizi tehdit edecek bir durum var ise bizim kendimizi savunacak gücümüz var. Başka bir güce ihtiyacımız yok. NATO, Amerika askerin ya da başka bir devletin askerine ihtiyacımız yok. Biz her konuda çalışmaya hazırız. Belediyecilik olsun, esnafımız olsun, işçimiz olsun her konuda çalışmaya hazırız.

ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN DEĞİLİZ

Belediyelerin çalışmalarından memnun değiliz. Gerçekten tam sağlıklı hizmet vermiyorlar. Bizim baskımız ve halkın tepkisiyle atık su bedeline %50 zam koymuşlardı şu anda geri aldılar. Arıtma olmayan yerlerde atık su bedeline zam koyuyorlar. Atık su olan yerde mantıklı karşılayabilirsiniz de, atık suyu temizlemediğin yerde bu bedeli istemenin anlamı yok. Nitekim Büyükşehir Belediyesindeki arkadaşlarımızın baskısı karşısında geri adım attılar ve zammı geri aldılar. Yaptıkları derseniz halka bir hizmetleri yok şu anda. Halkın belediyeden yararlandığı tek durum çöpler toplanıyor. Biz daha hizmet diye bir şey göremedik. Yatırım, açılış, sosyal bir şey yok. Başbakan açılış için geliyor, 114 tane açılış. Bunlardan birini söyleyeyim, Ayvalık ‘ta baraj açıyor. Baraj 2001 yılında yapılmış. Yıl 2014 tekrar açılışı yapılıyor. Bugün bir arkadaşımla karşılaştık. Dedi ki, “Başkanım ben 10 yıldır orda balık tutuyorum. O baraj 2001 de açıldı”. Onun gibi daha önceden açılmış hizmette olan yerleri tekrar açılış yapıyorlar. Ne yaptılar bugüne kadar? Örnek verebilir misiniz?  En son yapılan Üniversite Araştırma Hastanesi. Onun haricinde şu yapıldı diyemezsiniz.

BELEDİYE İŞÇİ ATAR

Belediye yapıyor. Ne yapıyor? işçileri atıyor. Kurban Bayramında atıldı, bugün yine haber geldi yılbaşına kadar da çıkarılacaklar. Yerine ne yapıyor kadrolu, kendi partisinden alıyor. Bu hizmet değil tam aksine o işten çıkarılan arkadaşlarımızda Balıkesirli. Onlarında doyuracağı eşi, çocuğu bakmakla yükümlü aileleri var. Bu kadar gaddarlık olmaz. Belediye Başkanı olduysan bütün Balıkesir’in başkanısın, AKP’lilerin değil. Kimseyi işten çıkarma hakkın yok. İşçi almak istiyorsan al, çalışanları atma. Mazeretleri de hazır, taşeron atıyor ben ne yapayım. Sen kendi kafa yapındaki taşeronlara iş vermeye başladın. Balıkesir’e sahip çıkması gereken belediye başkanı tam aksine kendi partililerine sahip çıkmaya başladı. Kendi partililerine hizmet etmeye başladı. Hizmette sadece işe almak. Başka bir şey yok. O nedenle bu belediyeciliği de, 2015 yılında iktidar olduğumuzda halkımız daha da iyi anlayacak. İktidar olmadığın sürece anlatmak zor. Geçen seçimde aile sigortasını anlattığımızda inandırıcı gelmedi. İktidar bu uygulamamızı aldı tam olarak olmasa da bir kısmını uygulamaya başladı. Biz şunu söylüyoruz; hiçbir aile sosyal devlet yapısı dışında kalmayacak, yoksuluna da, ihtiyarına da, parası olmayan gencine de ailesine de mutlaka yardım yapılabileceği. Bizim yardım ettiğimizi kimse bilmeyecek. Aile sigortasının özelliği budur. Kadına verilir ve kadının hesabına yatırılır. Biz sana yardım verdik demeyeceğiz, gidecek hesabından günü geldiğinde alacak. İşsizlik sigortası bir yere kadar yardımcı oluyor. Bütün halkımızı gözetmek zorundayız. Sosyal devlet yapısını yürürlüğe koyacağız ve gerçekten okumak isteyen okuyacak her türlü imkân sunulacak, iş isteyene de iş verilecek. İş sağlanır, iş yaratılır. Yatırım yaparsın, işvereni teşfik edersin. İstihdam sağlarsın. Yani bu illa devletin yapabileceği bir yatırım değil. Küçük çaptaki işvereni desteklersin büyük çapta yaparsın. Devlet önder olacak, olmak zorunda. Hem işverene hem esnafa hem de yoksul halka kucak açmak zorunda. Belediyecilik de devlet gibi yerel yönetimdir, imkânlara sahiptir. Öyle sanatçı getirmekle, konserler değil oraya yatırımla değerlendirmek çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

KİMSEYE KÜSMEDİM

Partide kırgınlıklar, küskünlükleri var ise kaldırmak zorundayız. Ben 3 yıldır görevdeyim. Ben kimseye küsmedim. Eleştirilere de kızmadım, küsmedim. Çünkü biz iyi niyetle, elimizden gelen gayretle çalıyoruz. Hatalarımız, eksiklerimiz muhakkak olmuştur. Kimse dört dörtlük değildir.  İktidar olmak zorundayız. Çok tehlikeli bir zamandayız. Son Milli Eğitim Şurasında eğitim öncesi çocuklarımızda kızları ayrı erkekleri ayrı eğitime alma kararı aldılar. Bu ne demektir? Cumhuriyet döneminin öncesine gitmek demektir. 4+4+4’den sonra bu kararı aldılar. Ortaöğrenime türbanı getirdiler. Yani tüm çalışmaları sistemi düzeni Cumhuriyet’i yıkmak üzerine. Amaçları kadını toplumdan koparma, ötekileştirme, eve kapatma derdinde. Yani bir Cumhurbaşkanımız var her konuda uzman. Emlak konusunda, sağlık konusunda, Jinekoloji konusunda uzman. Uzman olmadığı, burnunu sokmadığı hiç bir şey yok.  O talimat veriyor. Cumhurbaşkanı Cumhuriyetin devletin başıdır. Yürüten değil, başbakan değil, hükümet değildir. En fazla yapacağı şey denetlemedir. Torba yasaya bakın bir, makul şüphe. Ben 35 yıllık hukukçuyum. Makul şüphe ne demektir? Dünyanın hiçbir yerinde makul şüphe diye bir şey yoktur. Kural şudur; kişi kesin olarak ceza almadığı sürece masumdur. Biz baştan daha cezasını veriyoruz.

CHP ‘DE KIRGINLIĞA YER OLMAZ

Ülkemizde yasama, yürütme yargı diye bir şey kalmadı. Ama bu şu demek değildir. Az da olsa demokrasi hala çalıyor Türkiye’de. Halkımız kolay kolay bu demokrasiden de vazgeçmeyecektir. Cumhuriyetine sahip çıkacaktır. Ve sandıkta iradesini ortaya koyacaktır.  Bütün gayretimizle çalışmalarımız devam edecek ve umut ediyoruz ki başarı bizim olacaktır. Ve şuna inanıyorum Cumhuriyet Halk Partisinde bugünden itibaren kırgınlıklar küskünlükler diye bir şey yok ve hiçbir partilinin buna hakkı yok. Eksiklerimiz varsa gelsinler eleştirsinler buradayız. Basına çıkarak değil burada herkese kapımız açık. Biz Cumhurbaşkanı gibi her konuda uzman değiliz. Bilmediğimiz konularda da her türlü desteği alırız.

Gençlik konularımız, Kadın Kollarımız faaliyetlerine devam ediyorlar. Hepimiz seçime hazırız. ÖZEL HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.