Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mavuk içini döktü

Mavuk içini döktü
17 Mart 2015 - 0:05

Genel

CHP Milletvekili aday adayı Muzaffer Mavuk, ön seçimde pertililerden destek isterken, adeta içini de döktü. Yerel seçimlerde CHP’nin yaşadığı olaylarla ilgili çok çarpıcı açıklamalar ve öz eleştirilerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski il başkanı ve milletvekili aday adayı Muzaffer Mavuk, 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde partililerden destek istemek için yaptığı toplantıda adeta içini döktü, sorumlu olduğu dönemle ilgili çarpıcı açıklamalarda ve öz eleştiride bulundu.

Siyasal mücadele ve CHP’lilik geçmişi ile ilgili uzun bir bilgi verdikten sonra, geçtiğimiz yerel seçim döneminde yaşanan olaylarla, partisinin yerel seçimlerde yaşadığı başarısızlıkla, Sami Sözat’ın Belediye Başkan adayı ilan edildiği süreçle ilgili olarak partisinin genel merkezine sert eleştirilerde bulundu.

DEMİREL AKIL VERMİŞ

Süreç içinde Sami Sözat isminin Süleyman Demirel’in bir önerisi ile gündeme geldiğini öğrendiklerini, Sözat’ın partiye empoze edildiğini belirtirken, Sözat’ın akrabası olduğunu söyleyen bir partili de  Sözat’ı Demirel’in önerisi olduğunu açıkladı. Mavuk, “Faruk Kula ismi ile zaman kaybedildi. Bizim adayımız Naim Durmaz diye Balıkesir kamuoyuna açıkladıktan sonra, DYP Milletvekili iken CHP’lileri sürgün eden bir ismin adayımız olarak açıklanması partililerin tepkisini çekti” dedi. Mavuk, 2009 yerel seçimlerinde de CHP seçmenlerinin MHP’nin adayı İsmail Ok’a oy verdiğini, bu alışkanlığın kısmen 2014’te de devam ettiğini, Sözcü Gazetesi’nin MHP’yi destekleyen yayınlarının da çok etkili olduğunu, bu gazetenin hatasını da düzeltmediğini anlattı.

‘HER ŞEYE RAĞMEN ÇALIŞTIK’

CHP Genel Merkezinin, Sami Sözat ismini aday olarak  belirlendiğini televizyondan öğrendiğini anlatan Mavuk, “Televizyon alt yazısını okuyunca beynimden vurulmuşa döndüm” dedi.

Bu gelişme sonrasında il başkanlığından istifa etmekle etmemek kararı arasında kaldığını anlatan Mavuk, bazı arkadaşlarımız istifa etmemi önerdi; ‘kahraman olursun’ dedi, ama il başkanlığından istifa etmemin partiye zarar vereceğini düşündüm. Her şeye rağmen seçimde başarı elde etmek için çalıştık. Bunu yapmaya mecburduk. Balıkesir’de partimizin tarihinde en büyük mitingi yaptık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday belirleme sürecinde aynı sıkıntı yaşandı. Yine Ekmeleddin ismi tepeden inme bir şekilde geldi, ama biz onun için de çalıştık ve başarılı bir sonuç elde ettik. İhsanoğlu, Balıkesir’de birinci oldu. MHP ise Cumhurbaşkanlığı kampanyasında hiç çalışmadı” diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM

Son siyasi gelişmeleri, hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren, iktidara karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen Mavuk, “İktidar Yargıyı AKP’lileştirdi. Erdoğan, ‘Ergenekon davasının Başsavcısıyım’ dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak tarafsız davranmıyor, miting alanlarında propaganda yapıyor. Balıkesir’de yaptığı konuşmasında, ‘Türkiye bir anonim şirket gibi yönetilmeli’ dedi. Devlet şirket gibi yönetilemez. Bu iktidara karşı milletvekili olsam da olmasam da mücadeleye devem edeceğim. Devrimci bir insan olarak mücadelem devam edecek” dedi. 12 Eylül öncesi yaşadıklarını, devrimci mücadelesini anlatan Mavuk, “Girmediğim cezaevi, karakol, görmediğim işkence çeşidi kalmadı. Askerliğimi Ağrı’da sakıncalı yedek subay olarak yaptım” diyerek yılmadığını, bundan sonra da yılmayacağını, söyleyen Muzaffer Mavuk, “  Cumhuriyeti ‘90 yıllık reklam arası’ diye tarif edenlere karşı mücadele etmek için adayım” diye konuştu.

Mavuk, 10 yıl Baro yönetiminde görev, 2003-2006 yılları arasında CHP İl Yönetim Kurulu üyeliği, 2006-2011 yılları arasında 5yıl Baro Başkanlığı, 2011-2014 yılları arasında il başkanlığı yaptı.  CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.