Balıkesir Merhaba Gazetesi

MEHMET AKİF’E DAİR

MEHMET AKİF’E DAİR
17 Mart 2016 - 0:30

Genel

MEHMET AKİF’E DAİR

Necati Bey Eğitim Fakültesi Konferans salonunda dün 13.30 itibariyle ‘İdealist Bir Ömür : Akif’ adlı bir panel yapıldı. Bu panelin en özel tarafı BAUN NEF ve İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerini buluşturması oldu.

Necati Bey Eğitim Fakültesi Konferans salonunda dün 13.30’da ‘İdealist Bir Ömür: Akif’ adlı panel yapıldı. İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve Balıkesir Üniversitesi Necati Bey Eğitim Fakültesi öğrencilerinin birlikte düzenledikleri panelde ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un yaşamına, eserlerine ve kişiliğine dair anlatımlar yapıldı. İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Mehmet Akif Okumaları Grubundan öğrencilerinde konuşma yaptığı panelin oturum başkanlığını Nef Türkçe Eğitimi Bölümünden Arş. Gör. Dr. Ersoy Topuzkanamış yaptı. Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Ertan Örgen’in yaptığı panelde, Nef Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden A. Musab Aydın, Nef Türkçe Bölümünden Tuğba Özen,  İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesinden Ayşenur Örgen ve Damla Tezcan panelist olarak sunumlar yaptılar.

‘Görevimiz’

Oturum Başkanı Ersoy Topuzkanamış, ‘ Necati Bey Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümünde çalışıyorum ve bugün panel başkanlığını yürüteceğim. Bugün ünlü şairimiz Mehmet Akif  Ersoy’u anmak ve İstiklal Marşımızın Kabulü nedeniyle bir panel düzenledik.  Hem üniversite öğrencilerimiz hem de lise öğrencilerimiz Mehmet Akif Ersoy’ a dair kitaplar okudular. Bu okumaları sunum haline getirdiler. Bugün burada bizimle paylaşacaklar. Mehmet Akif’in hayatı, kişiliği ve eserleri ile ilgili bilgiler verecekler bize. Biz de bu şekilde Mehmet Akif Ersoy’u anmış olacağız’ dedi. Topuzkanamış,‘Mehmet Akif ile ilgili üniversite çapında bir panel düzenlemek bizim her sene yapmamız gereken bir görev. Hem bölümümüz nedeniyle hem de vatandaş olarak görevimiz. Bu çerçevede bu görevi birazcık yerine getirebiliyorsak ne mutlu bize.’ Dedi.

‘Çalışmalarımız Devam Edecek’

Panelin katılımcısı İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Zülfer İdigli, ‘ Biz ilimizde sempozyum hazırladık. Geçen seneden bu yana çalışmalarımız devam ediyor. Bugün de üniversitemiz ile işbirliği içerisinde bir panel hazırladık. Öğrencilerimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, kişiliği ve eserlerine dair sunumlar hazırladı. Okulumuz bu gibi etkinliklere önem veriyor. Bu bağlamda çalışmalarımız devam edecek.’ İfadelerini kullandı. Oturum Başkanı Ersoy Topuzkanamış, ‘Bundan sonra Sakarya, Kastamonu, Bursa gibi illerde bu çalışmalar yapılmaya başlanacakmış. Bizim yaptığımız bu panelin devamı 22 Mart’ta Öğretmenevinde olacak. Oraya eski Tarım Bakanlığımızdan Sami Güçlü gelecek. Projemizin mimarlarındandır Sami Bey. Burada genellikle üniversite öğrencilerine yönelikti. Öğretmenevinde ise lise öğrencilerine yönelik bir panel olacak. Balıkesir çerçevesinde bu paneli iki defa yapmış olacağız.’ Dedi. Necati Bey Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen panele İl Milli Eğitim Müdürlüğü Başkan Vekili Ahmet Cengiz, İl Turizm ve Kültür Müdürü Abdullah Çaltı, Balıkesir Üniversitesi NEF Dekanı Fatih Satıl, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Zülfer İdigli, öğretim görevlileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.