Balıkesir Merhaba Gazetesi

MEHMET BİROL ŞAHİN: “ARTIK ESKİ BALIKESİR YOK”

06 Kasım 2020 - 15:49

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin işsizlik konusu üzerine değerlendirmelerde bulunduğu bir açıklama yaptı.

 

Birol Şahin, “Artık eski Balıkesir yok. Yatırımcıların arkasında dirayetle durup yatırımları kolaylaştıran, sorunları hızla çözümleyen, birbirine kenetlenmiş bir Balıkesir var. ” dedi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin işsizlik konusu üzerine değerlendirmelerde bulunduğu bir açıklama yaptı. Sözcü Şahin Balıkesir’de kime “Şehrin en büyük sorunu nedir?” diye sorsanız “İş imkanı, işsizilik” diye cevap verilecektir dediği açıklamasında yapılacak yatırımların yeni iş imkanlarının sağlanmasının konuyla ilgili çözüm niteliğinde bir yanıt olduğunu ifade etti. Sözcü Şahin açıklamasında, “ Günümüzde Devlet sanayi, tarım, turizm veya ticaret yatırımlarını yapmamakta, özel sektöre destek olmakta, altyapı ulaşım gibi yatırımları gerçekleştirmektedir. Bir şehrin bir ülkenin gelişmesinin temelindeki dinamik dışarıdan yatırımdır. Ülkeler yabancı sermayenin gelmesi için uğraştığı gibi iller de gelişebilmek in ile göre yabancı sermaye yatırımı sağlayabilmek için yarışır. ”dedi.

 

BÜYÜK SERMAYE GİRİŞİ GELİŞME İÇİN ZORUNLUDUR

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin konuyla ilgili değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Şehrin veya ülkenin öz sermayesinin yapacağı yatırım gerekli ivmeyi sağlamada yeterli olmaz ve uzun zaman alır. Büyük sermaye girişi gelişme için zorunludur. Sermaye ve insan göçü şehrin büyüme ve gelişmesinin en önemli dinamiğidir. Aksi halde zaten göç veren ve giderek yaşlanan bir il profili ortaya çıkar. Balıkesir dışarıdan yeterli sermaye(yatırım) girişi olmadığı ve buna dayalı olarak genç nüfusunu iş sebebiyle göç veren ve ülkemizin en yaşlı illerinden birisi haine gelmiştir. Özel sektörün Balıkesir’e sanayi, tarım, turizm veya ticaret alanlarında yatırım yapması için coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, ulaşım avantajları, pazara ve Büyükşehirlere yakınlığı gibi büyük avantajları olmasına rağmen yatırım tercihinde yeterince göz önüne almamasının sebebi Siyaset, Belediye, Bürokrasi ve Sivil Toplum Dinamiklerin birlikte ve dirayetli bir bütünlük sağlayarak yatırımcının arkasında duramaması onun şehirde yapacağı yatırım sürecinde işlerini kolaylaştırıcı tavır gösterememesidir.

 

SİYASET İSTİKRARA KAVUŞTU

 

Bu nedenle Balıkesir gelmeyen yatırımcı, gelip görüp yatırımdan vazgeçen yatırımcı,  geldiğine pişman olan yatırımcı,  yatırımını başka ile taşıyıp kaçan yatırımcı hikayeleriyle doludur. Hiçbir yatırımcı hem bir şehre yatırım yapıp hem de dedikodulara, bel altından vurulmalara, çeşit çeşit sinsice oluşturulan engellerle uğraşmak istemez. Bir şehre yatırımcı gelmesinden rahatsız olan kurulu düzenin değişmesi demektir ve bu elbette bir kısım insanı rahatsız eder. Çünkü, ekonominin büyümesi, şehrin zenginleşmesi yıllardır oluşmuş ağalık düzenini feodal ilişkiler ağını, siyasetten, iş dünyasına dönüştürür. Eskiden böyleydi.. Ama artık eski Balıkesir yok…O dönemler kapandı.. Siyaset istikrara kavuştu. Bu nedenle bürokrasi de istikralı..

 

YATIRIMCILARIN ARKASINDA DURULUYOR

 

Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri yatırımcının işini kolaylaştırma, yatırımcının arkasında durma konusunda kararlı ve dirayetli. Ticaret Odasından Sanayi Odasına, Esnafından vatandaşına kadar eski Balıkesir düzeninin değişmesi gerektiği konusunda hemfikir. Elbette eski düzenden küçük çıkarlarının devamından yana olduğu için cılız da olsa yine eskiden olduğu gibi şehre gelen yatırımcının üzerine dedikodularla çullanmaya çalışan az da olsa bir kesim de var.. Bunlar da yemeğe tat katan tuz veya biber miktarında. Büyük illerden bir inşaat firması veya başka bir alanda gelen yatırım  olanda çalışan Balıkesirli firmalara zarar değil fayda sağlar.. Mevcut kalite ve görgünün artmasını, yeni iş imkanlarının doğmasını sağlayan itici ve mevcudu geliştirici etkisi olur.

 

PLANLI BÜYÜME GEREK

 

Bir şehrin gelişirken, yatırım alırken “yaşanabilirlik” özelliğini kaybetmemesi için planlı bir büyüme gerçekleştirmesi gerekir. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi 1/100.000’lik planı tamamlamış 1/5.000 lik ve 1/1.000lik planlarını 20 ilçe de tamamlayabilmek için yapılan çalışmalarda büyük mesafe kat etmiştir..

Balıkesir 1.Derece Deprem kuşağı üzerindedir. 2000 yılından önce yapılmış Deprem Yönetmeliklerine uygun olmayan binaları hızlı bir biçimde yenilemesi gerekmektedir. Bu nedenle yeni imar alanları oluşturmak, mevcut eski binaların olduğu bölgelerde Kentsel Dönüşümü teşvik edecek İmar avantajları sağlayarak dönüşümü cazip hale getirmek, uzun yıllardır çözülemeyen İmar Sorunlarını çözmek üzere kararlı ve hızlı bir şekilde çalışmaktadır.

 

BELEDİYE TAŞIN ALTINA ELİN DEĞİL GÖVDESİNİ KOYUYOR

 

Büyükşehir Belediyemiz dedikodulara kulakları tıkayarak Balıkesir’in gelişimine, Balıkesirlinin hep birlikte zenginleşmesine odaklanmıştır. Balıkesir artık yerinde sayan il, yatırımcıların bıktırılıp kaçırıldığı il olması mümkün değildir. Bu hususta Balıkesir kararlı Büyükşehir Belediye Başkanımız, Meclisiyle, Encümeniyle, bürokratlarıyla taşın altına elini elini değil gövdesini koymuş biçimde Balıkesir’in Makus Talihini değiştirmek üzere şehrimize yatırım yapmak isteyen, yatırım yapan herkesin işini kolaylaştırma ve arkasında dimdik durma, oluşturulacak dedikodulara göğüs germe konusunda kesin değişmez geri adım atmaz bir biçimde dirayetli bir duruş ve inanca sahip. Birlikte başaracağız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.