Balıkesir Merhaba Gazetesi

Meme Kanseri Bilinçlendirme Vakti

Meme Kanseri Bilinçlendirme Vakti
08 Ekim 2021 - 17:55

Meme Kanseri Bilinçlendirme Vakti

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Serkan Kadir Keskin, Meme Kanseri bilinçlendirme ayında bir hatırlatmada bulundu.Sağlık konusunda bilgiler veren Müdür Keskin, “Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür.”dedi.

Risk Faktörleri

“Meme kanserinde;  Ailede meme kanseri öyküsü,Doğum yapmamış ve 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapmış olmak,Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak ,12 yaşından önce adet (mens) görmeye başlamak,Menapoza özellikle 55 yaşından sonra girmek, Menapoz sonrası hormon tedavisi almak,Yeterli fiziksel aktivite yapmamak,Fazla kilolu olmak, Alkol ve sigara kullanmak risk faktörleridir.”

Aile Hekimine Müracaat Edilmeli

“Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, sağlıklı kiloda olma kanser riskini azaltmaktadır. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmenin anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Meme kanserinde en sık rastlanan belirtisi kitlenin ele gelmesidir. Ağrı,  kaşıntı ve kızarıklık, meme ucunda çekilmeler, şekil değişikliği, portakal kabuğu görünümü, deride tahriş, tek taraflı akıntı, ayrıca koltuk altında kitle gibi belirtiler olduğunda Aile Hekimine müracaat edilmelidir.”

KETEM ‘de ücretsiz muayene

” Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve ayrıca hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Kendi kendine her ay yapılan meme muayenesi, doktor tarafından yapılan meme muayeneleri ve ayrıca 2 yılda bir 40-69 yaş kadınlara çekilen mamografi önemlidir. İlimizde kanser taramaları Aile Hekimleri, Kanser Erken Teşhis-Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve ayrıca Mobil Sağlık Tırında  ücretsiz  yürütülmektedir. “

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.