Balıkesir Merhaba Gazetesi

Meme kanseri önlenebilir

Meme kanseri önlenebilir
30 Ekim 2014 - 0:10

Genel

Dalında tanınmış bir isim olan Prof. Dr. Vahit Özmen, Balıkesirli kadınları meme kanseri konusunda bilgilendirdi. Prof. Özmen ‘erken tanı’nın önemine dikkat çekti.

“Ekim Ayı Meme Kanserinde Farkındalık Günü” kapsamında programlanan ‘Meme Kanseri’ konulu konferans dün Karesi AVM’de gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karesi Belediye Başkanlığı, Altıeylül Belediye Başkanlığı, Halk Sağlığı Müdürlüğü,  Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi(KETEM) işbirliğinde düzenlenen konferansa ilgi büyüktü. Konunun uzmanlarından tanınmış bir isim olan Prof.Dr.Vahit Özmen, Meme Kanseri ve Tedavisi hakkında bilgiler verdi. Kanser hastalığının görülme sıklığının dünyada giderek artmakta olduğunu, 2002-2012 yılları arasında yüzde 50 den daha fazla artış tespit edildiğini belirtti. Prof. Özmen, “2012 yılında meme kanseri tanısı konulan kadın sayısı yaklaşık 2 milyon, meme kanserinden kaybedilen kadın sayısı ise 500 bin kadardır. Dünya Sağlık Örgütü 2012 yılında 14 milyon insanın kansere yakalandığını ve 8,2 milyon insanın kanserden öldüğünü hesaplamıştır. Kanser, nüfus artışı, yaşlanma, şişmanlık, stres, çevre kirliliği, tütün ve alkol kullanımı, hormonlu ve genetiği değiştirilmiş besinler, radyasyon ve nükleer atıklar sebebiyle artmaya devam etmektedir” dedi.

MAMOGRAFİ TARAMASINA 40’LI YAŞLARDA BAŞLAMALI

Meme kanseri hastalığının erken teşhis edildiği takdirde tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Özmen, “Meme kanserinden korunmanın en etkili yolu kolayca tedavi edilebilecek düzeyde iken erken tanı konması için gerekenlerin yapılmasıdır. 40’lı yaşlarda mamografi tarama programı başlamak çok önemlidir” dedi.

Özmen sözlerine şöyle devam etti; “ Kadın kanserlerinin yüzde 25’ini meme kanseri oluşturuyor.  Meme kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Mamografik tarama ile erken tanı yapılırsa. Ölümlerde yüzde 35 azalma görülür. Gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı ve ölümlerin çoğu meme kanserinden. Sağlıklı yaşam ile meme kanserinden korunmak mümkün. Önemli olan dediğimiz gibi erken tanı.” diye konuştu. HABER:HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.