Balıkesir Merhaba Gazetesi

MERHABALAR !

MERHABALAR !
Sabahattin Sadioglu
Sabahattin Sadioglu( [email protected] )
13
13 Nisan 2019 - 8:06

ŞUNU İYİ BİLMELİYİZ;  1 HAYALCİ OLMADAN, 2 Planlı olmadan, 3 Araştırmacı olmadan, 4 Usta olmadan,5 Etik olmadan, 6 Faydalı olmadan, 7 Farklı olmadan, 8 Güler yüzlü olmadan, 9 Marka olmadan, başarılı olamayız. Hayatımız da ve işimizde mutlu olamayız!                                                       O halde zamanı nakde ve mutluluğa çevirelim.

1.HAYALCİ OLMAK

Doğuşumuzla birlikte hayalciliğimiz de başlar. Ancak uzmanlara göre anne karnında çocukların elleriyle değişik hareketler yaptığını, oyun oynadıklarını eylendikleri defalarca tespit edilmiştir. Buna şahit olmuş şanslı biriyim. Görülüyor ki YÜCE ALLAH kullarına hayalciliği de vererek, desteksiz bırakmamıştır. Bu demektir ki bizler, insanın genlerinde olan bu lütfu kesinlikle kullanmalıyız ama fazla hayalci olmadan ve kendimizi yıpratmadan!

Çocuklukta oynarken hallerimizi oyunlarımıza yansıtırız. Eğitim sürecin de hayallerimizi derslerimize yansıtırız. Bazıları hayallerinin peşinden gider sporcu veya müzisyen olurlar. Bazıları bilim adamı olurlar. Bazıları icatlar yaparlar. Bazıları da çevremizden etkilenip simitçi, bekçi, şoför,  itfaiyeci gibi meslekleri yapmayı hayal ederler.

Ancak aile ve kültürel yapısı, maddi güç, sağlık, eğitim imkanı, çevre unsuru ve en önemlisi de  ‘’zeka ve beceri ‘’ kapasitesi en belirleyici unsulardır. Yaşam mücadelesin de özlenen, beklenen hayallerin yerini. Zorunlu, düşünülmeyen seçimlerin de alması olasıdır. Arzulanmayan ve istenmeyen de bu seçimdir. Bu durumda mesleğe, göreve ve hatta eşe karşı isteksizlik, kabullenmeme, umursamazlık ve sevgisizlik duyulacaktır. Günümüz de aile bağlarında ki mutsuzluk. İş hayatında ki verimsizlik bu seçimlerin sonucudur. Ancak kaderimizi yaşadığımızı da unutmamalıyız. Sabırla kabullenip yararımıza çevirme çabasını da göstermeliyiz.

Sonuç olarak ‘’ istenilen ve özlenen hayaller uçmuş, sürprizlerle dolu hayata yelken açılmıştır.’’ 

FAKAT! ‘’ ALLAH VERGİSİ YETENEKLER ‘’ Olumsuz hiç bir şart ve koşul tanımaz.  Kişiye YÜCE ALAHIN bir lütfudur. Ancak kullanmasını bilene.                                                                                                                        

Bazıları da fazla hayalci olup zıvanadan çıkarlar. Bunlar, toplum da küçümsenmeyecek bir kesimi oluştururlar. Bu neden den dolayı eğitim sistemin de büyük bir ’’ REFORUM’’  kaçınılmazdır.

BÖLÜM KISSASI

Yaşamım boyunca, fırsatlarla yurt içi ve yurt dışı iş seyahatlerin de buldum. Gözlemci olduğumdan çevremi ve kişileri iyi izleme fırsatı yakaladım. Bu gözlemlerimde, kişiler ile yaptığım sohbetlerde ve iş ilişkilerimde, isimsiz kahraman ve bilge insanlarla ile tanışma mutluluğuna eriştim. Bu insanların tecrübe ve dersleri, yaşamımda fazlasıyla yol gösterici olmuştur. Neyse, sizleri fazla sıkmadan bir sohbeti paylaşayım.

                  Balıkesir’in yakın bir köyünde tesadüf eseri bir aile ile tanışma fırsatı buldum. Ailenin kalabalık olması ve ev sahibi beyin rahatsızlığından çalışmıyor olması, yaşamlarını zorlaştırıyordu. Fakat aile içinde sevgi, saygı ve yardımlaşma ve paylaşım takdir edilecek düzeydeydi. Çevresi ile tanışmaya başlayınca dikkatimi çeken hususlar oldu. Dostlarından arazilerinin olduğunu, babasının eskiden köyün ağası olduğunu öğrendim. Adamın hayatı bana çok ilginç gelmişti. Yalnız kaldığımız bir sohbette özel sorular için izin istedim. Başını salladı.

                —(Üstat sana Ağaoğlu diyorlar aslı var mı dedim?)

                —Derinlere dalarak ve biraz da yüzü acıya bürünmüş bir halde bana bir süre boş boş baktı ve içini çekerek. (Doğrudur Babam köyün zengini ve ağasıydı. Bende Ağaoğlu idim ancak bunun açısını sonraları hayatımda çok çektim.) dedi ve sigarasından derin bir nefes alıp, çocuklarına dönüp devam etti.

( Ağaoğlu’yum diye çalışmaz ve babam da bana ısrar etmezdi. Yanımızda çalışanlar vardı. Ben de gezer kahvelerde dere kenarında vakit geçirirdim.) dedi ve tekrar derinlere daldı.

—Merakımdan; ( köyün gençleri ile birlikte mi vakit geçirirdiniz. )diye sordum.

—Gülerek ( birkaç haytayla birlikte) dedi. Acı acı sessiz gülümseyerek devam etti. (Diğerleri

Şehir e meslek öğrenmeye giderlerdi. Garibanlık parasızlık nedeniyle ulaşım bazen sorun olurdu. Köye yayan gelir giderlerdi ya da dükkan köşelerin de yattıkları da olurdu. Bizler de onlara takılırdık ) dedi. Tekrar devam edecekti elleri gözlerine gitti ve çaktırmadan gözyaşlarını sildi ve gözlerini kaçırarak (Zaman geldi geçti takıldığımız arkadaşlar meslek sahibi oldu. İşini iyi öğrenenler mal mülk, dükkan sahibi oldular. Evlendiler, onlar kendilerinin ağaları oldular. Ben ve benim gibi haytalar. Köyün meslekten anlamayan asalakları durumuna düştük ) dedi ve hıçkırığa boğuldu. 

Neyse ki çay imdadımıza yetişti sakinledik, göz göze geldik. Çekinerek son kez:

— ( Üstat bu sıkıntılı hayatın boyunca neyi amaçladın ve neyi başardın. .) diyebildim.

—Sakinleşmiş ve hafif bir tebessüm ile problem çözmüş derviş edasıyla ( Çocuklarıma küçüklükten itibaren güzel şeylerin sahibi olabilmek için hayal etmelerini. Çok çalışmalarını sürekli anlattım. Hayallerine ulaşmanın zor ve engeller ile dolu bir yol olduğunu. Sonun da aş, iş, aile olduğunu, huzurun olduğunu anlattım dedi ) mağrur bir şekilde gözlerime gülümsemeyle bakarak

( Görüyorsun benim gibi bir babanın yüksek okulda, hemşirelikte, lisede, orta okulda, ve ilkokulda  olmak üzere 5 evladı var. Yetersiz ve yokluk dolu bir yaşam içinde ) dedi nefeslendi bana nazik ve sevecen bir tonla ( Söyle bana çocuklarıma gelecekleri için hayaller, hedefler göstermeyip. Kıt kanaat yaşamayı şükürle karşılamayı öğretmese idim. Yokluk için de ne anlatıp ne sunacaktım)  dedi ve birbirimize sarılıp ağlaştık.

ŞUNU İYİ BİLMELİYİZ Kİ; Hayalleri ve hedefleri olmayanların hayatları fırtınalı denizde kaybolan tekneler gibi savrulmayla geçer. Sonu da sürüklenmek ya da batmaktır.

Unutmayalım ki; geri alınamayan tek değer sadece ZAMANDIR! ( 2. Bölüm )

Sabahattin SADİOĞLU Elek. Teknikeri /Yönetim Danışmanı/Sanayici

0 549 246 18 14 /[email protected]

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.