EkonomiTürkiye Gündemi

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50'de sabit tuttu.

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50’de sabit tuttu. TCMB Başkanı Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplanan kurul, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldı.

Enflasyon ve İç Talep Değerlendirmesi

TCMB’nin duyurusunda, mayıs ayında aylık enflasyon eğiliminde geçici bir kesinti yaşandığı, ancak yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talebin enflasyonist düzeyde olmakla birlikte yavaşladığını gösterdiği belirtildi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları artırmaya devam ettiği ifade edildi. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunu yakından takip ettiklerini vurguladı.

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Bıraktı
Merkez Bankası’Ndan Faiz Kararı

Parasal Sıkılaştırmanın Etkileri ve Faiz Kararı

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği, kurulun parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar verdiği, ancak enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediği kaydedildi. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği belirtildi.

Para Politikasında Kararlı Duruş

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı ifade edildi. Para politikasındaki kararlı duruşun; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtasıyla aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceği ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği belirtildi.

Sterilizasyon Araçları ve Parasal Aktarım Mekanizması

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği ifade edildi. Likidite gelişmelerinin yakından izlendiği belirtilerek, sterilizasyon araçlarının gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacağı vurgulandı. Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceğini ifade etti.

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Bıraktı
Faiz Oranı

Toplantı Tarihlerinde Değişiklik

TCMB, PPK toplantı tarihlerinde değişiklik yaptı. Gelecek iki PPK toplantısının tarihleri, Başkan Dr. Fatih Karahan’ın ilgili tarihlerde G20 Maliye Bakanları-Merkez Bankası Başkanları Toplantısı ve Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’na katılacak olması nedeniyle değiştirildi. 25 Temmuz ve 22 Ağustos olarak ilan edilen toplantı tarihleri sırasıyla 23 Temmuz ve 20 Ağustos olarak güncellendi.

Gelecek Toplantının Özeti

TCMB Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, 5 iş günü içinde yayımlanacak. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını vurguladı. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçların kararlılıkla kullanılacağı belirtildi.

 

 

 

AA

Ülkemizde 1 milyon 203 bin 933 adet otomobil üretildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu