Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mesleğimizi öğreniyoruz

Mesleğimizi öğreniyoruz
28 Kasım 2014 - 0:02

Genel

Dünyada pek çok meslek bulunmakta. İnsan doğası gereği hayatı boyunca birçok hizmete ihtiyaç duymakta ve bu duyulan ihtiyaçlar meslek gruplarını belirlemekte.

Her mesleğin kendine göre özellikleri ve yine kendine göre zorlukları bulunmaktadır. Ancak ne kadar zor olursa olsun kişi kendine uygun mesleği seçtiği takdirde işini severek yapacak ve bu işi yaparken hiçbir şekilde mutsuz olmayacaktır. Bu nedenle meslek seçimi kişinin hayatını etkileyen çok önemli bir etkendir. Ve kişi mesleğini seçerken ilgi alanı ve sevdiği özelliklere göre mesleğini belirlemelidir.

Dünyada pek çok meslek vardır ve bu meslekler bireylerin ve insanların ihtiyaçlarına göre şekillenir.
100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de seçtikleri alanda çalışmalarına devam ederek, mesleklerini öğreniyorlar. Bilgisayarda çizdikleri parçaları makineler yardımıyla şekil veriyorlar. Hem okuyorlar, hem öğreniyorlar hem de mesleklerini ellerine alıyorlar.

AHMET: Gördüğünüz makineler torna makineleri. Parçaya kesici alet yönünde bir hareket vererek talaş kaldırmaya tornalamak, bu işlemleri yapan tezgâhlara da torna tezgâhları denir. Okulumu ve mesleğimi seviyorum.

ALİ: Tornada genellikle eksenel hareketle dış iç kısımlarda silindirik ve konik yüzeyleri işliyoruz. Ayrıca çeşitli profillerde vida açıyor, matkapla delik delme, kılavuz salma, işlemlerinin yanında taşlama, frezeleme, profil tornalama, yay sarma, demir, çelik, ağaç, plastik alaşımlar ve yumuşak gereçlere istenilen şekil ve biçim verme işlemlerini uygulayabiliyoruz.

CİHAT: Meslek öğreniyoruz burada. Kendimiz seçiyoruz. Ve detaylı bir şekilde uygulayarak öğreniyoruz.

SAMET: Parçanın imalat resmini çiziyoruz ilk önce bilgisayarda. İstenilen ölçekte ve belirlenmiş standartlara uygun olarak çiziyoruz. Daha sonra bunları makinelerde üretiyoruz. Mesleğini seviyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.