Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mesleki eğitim semineri İnternet Üzerinden Verildi

Mesleki eğitim semineri İnternet Üzerinden Verildi
28
07 Nisan 2020 - 14:29

Ege Genç İş İnsanları Derneği ( EGİAD), COVİD -19 sebebiyle ertelediği ‘Nitelikli Teknik Eleman ve Çıraklık Eğitim Seminerini’ Webinar üzerinden düzenledi.

Atik Metal işbirliği ile üyeye açık olarak internet portalı üzerinden gerçekleşen seminer, derneğin yeni çalışma sistemi üzerindeki ilk büyük etkinliği oldu. Etkinlikte, ‘Çıraklık ve Mesleki Eğitim’ masaya yatırılarak, Çıraklık Eğitim Merkezleri’nin işleyişi, yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin yanı sıra hem yerel hem de merkezi düzeyde alınabilecek çalışmalar masaya yatırıldı. Mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi noktasında köklü değişikliklere imza atıldığının vurgulandığı webinar toplantısında, yaygın eğitim olarak faaliyetlerini sürdüren mesleki eğitim merkezlerinin teknik eleman ihtiyacına ne kadar cevap verebildiği değerlendirildi. Etkinlikte 1984’ten bu yana Çıraklık Eğitim merkezi olarak da hizmet veren Atik Metal firması temsilcisi Can Atik ve Mesleki Yeterlilik ve İş Güvenliği Danışmanı Oktay Üşümez bilgi ve birikimlerini paylaştı.

Nitelikli Teknik Eleman

EGİAD gündeminde yer alan önemli başlıklardan “Nitelikli Teknik Eleman” projesi kapsamında özellikle imalat sektöründe yaşanan eleman sıkıntısı ve mesleki eğitim olanakları ayrıntılı olarak masaya yatırıldı. Bu kapsamda yapılabilecek iyileştirme, farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarının değerlendirildiği online toplantıda, “Nitelikli Teknik Eleman” konusunda önemli bir aktör olarak Çıraklık Eğitim Merkezleri kapsamlı bir şekilde değerlendirildi. EGİAD üyesi Can Atik’in firması Atik Metal firması bünyesinde yer alan çıraklık eğitim merkezi hakkında bilgi de verilen etkinlikte, çıraklık eğitim merkezlerinin hem eğitime hem de sektörlere kattığı faydalar görüşüldü.

Sanayinin Gelişmesi İçin Mesleki ve Teknik Eğitime Yatırım Yapılmalı

Konuşmasının devamında “Nitelikli Teknik Eleman” ihtiyacının önemine vurgu yapan Aslan, “Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin; ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi, ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda “nitelikli teknik eleman” şeklinde tanımladığımız kaynağa ihtiyacımız ortadadır. Hızla kalkınan ve sanayileşen ülkemizde eğitim, kalkınmanın en etkili ve temel araçlarından biri olarak kabul edilmiştir. Her yıl sayıları milyon ile ifade edilen gencimiz eğitim ordusuna katılmakta ve bu durum her geçen gün daha fazla imkân ve kaynakları eğitime ayırmamızı gerektirmektedir. Sanayileşmede en önemli unsurlardan biri de bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, yüksek verimi gerçekleştirecek insan gücünün yetiştirilmesidir. Bu sebeple, sanayinin gelişmesinde bir alt yapı yatırımı olan mesleki ve teknik eğitime gerekli önemin verilmesi ve bu sistemin etkinliğinin artırılması zorunlu bulunmaktadır” diye konuştu.

1 Milyon 800 Bin Genci İş Sahibi Yapabiliriz

Mesleki Yeterlilik ve İş Güvenliği Danışmanı Oktay Üşümez ise, gençlerin çıraklık sistemine çekilmesi halinde gelecek birkaç yılda Almanya’daki büyük işletmelerin üretimlerini bile bu gençlerin sağlayabileceğine dikkat çekerek, “Ülkemizde her yıl 1 milyon 800 bin genç üniversiteyi kazanamayarak açıkta kalıyor. Halbuki gençlerimiz ve veliler, çıraklık eğitiminin önemini kavrayarak bu sisteme yönlense, ‘çocuğumuz çırak mı olacak!’ algısı değişse, 9 sene sonra 2 milyona yakın kaliteli ustalarımız olacaktır. Bu sisteme katılan her genç liseden mezun olduğunda elinde hem bir diploma hem meslek hem iş sahibi olmakta. 27 alan 142 dal olmak üzere istihdamın büyük bir kısmını yetiştirme imkanına sahibiz. Mesleki Eğitim ile kaliteli usta yetişmesinin önünü açmış oluruz” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.