Balıkesir Merhaba Gazetesi

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
17 Aralık 2014 - 0:13

Genel

Asri Eczanesi sahibi Serkan Sarı, kış aylarının soğuk havayı iyice hissettirmesiyle birlikte soğuk algınlığı yaşanan hastalıklarda artış olduğunu belirterek dikkatli olunması uyarısında bulundu.

VÜCUDUNUZ HAZIR MI?

Eczacı Serkan Sarı, “Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların kapısı da aralanıyor” diyerek uyarılarda bulundu. Sarı, “Peki vücudunuz buna hazır mı? Bu dönemde vücudumuzu kışa hazırlamalıyız. Mevsim geçişi ile beraber vücut direncimiz düşer, bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bunun dışında; Dengesiz beslenme, Egzersiz yapmama, Yorgunluk, Sürekli strese maruz kalma, Aşırı alkol, Uykusuzluk, Sigara gibi sebepler ile bu durum daha da ağırlaşır” diyerek şöyle devam etti: Vücudumuz bu durum karşısında bir takım uyarılar vermeye başlar. Öncelikle kendimizi daha yorgun hissederiz. Enerjimiz daha düşüktür. Sabahları yorgun uyanırız. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ağız içinde aft oluşumu, dudak kenarlarında gelişen uçuklar, bakteriyel ve viral enfeksiyonları daha sık ve ağır yaşamaya başlarız. Toplu ortamda yaşayan ve çalışan kişiler, kronik hastalıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar risk grubundadırlar.

 BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLÜ TUTUN

Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler öncelikle dengeli beslenme alışkanlıklarını kazanmalıdırlar. Düzenli olarak sebze ve meyce tüketmelidirler. Gün içerisinde bol bol (2-2,5 lt) içmelidirler. Bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmak için sık sık eller yıkanmalıdır. Dengeli beslenme alışkanlığı olmayanlar günlük vitamin takviyeleri alarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen gıda takviyesi ürünlerde kullanabilirler. Günümüzde ihtiyaçlarımıza yönelik çok çeşitli günlük takviye edici gıda desteği ürünler vardır. Bu tarz destekleyici tedavileri konunun uzmanı doktor veya eczacılardan yardım alarak karar vermeliyiz. Destekleyici bitkisel ve doğal ürünler tüm dünyada yaygın olarak kullanılan koruyucu ürünlerdir.

Dünyada yaklaşımlar destekleyici önlemler üzerine kurgulanmakta tedaviler de, koruyucu tedaviler ön plana çıkmaktadır. Artık sağlığımızı kaybetmeden değerini bilmeliyiz, gereken önemi zamanında vermeliyiz. HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.