Balıkesir Merhaba Gazetesi

MEYVE SEBZE GÖKTEN DÜŞMÜYOR!

MEYVE SEBZE GÖKTEN DÜŞMÜYOR!
22 Mayıs 2015 - 10:39

Genel

Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası 823 üyesi 608 müstahsili ile birlikte Balıkesirlilerin sofralarına besin olan ürünleri sunuyor, pazarlıyor ve en iyisi için çalışıyoruz diyor

Sebze ve Meyveciler Oda Başkanı Ayhan Baydan Balıkesir’deki pazacı esnafının yaşadıklarını ve pazardaki fiyat artışlarındaki durumu değerlendirdi. Bu ürünlerde fiyatlarda gökten düşmüyor. Hava şartlarına göre etkilenen ürün fiyatlara yansıyor buda doğal bir döngü diyor. Balıkesir merkezde haftada 16 Pazar tezgâhı kuruluyor. Sabah saat 04.00’de başlayan mesai akşam 10.00’a kadar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Hava şartı, yol şartı, yakıt fiyatlara hepsi etken diyen Başkan Baydan domates denizden kova kova bedava çıksa Balıkesir’e gelirken 30 kuruşluk bir maliyet yine olacak. Pazarcıda alınteri ile çalışıyor.

 İKİ LİRALIK DOMATES 1 LİRA OLAMAZ!

İki liralık domatesi bir liraya almak istersen bu yanlış. Çünkü birinci sınıf, ikinci sınıf var hepsi domates. Nasıl çarşıya çıktığınız zaman bir gömleği farklı fiyatlarda bulabiliyorsunuz, bizimde meyve ve sebzelerimizde kalite kalite fark eder. Fiyat konusunda don sebebiyle patatesin fiyatları bu sene biraz yüksekti. Ama bunun bizle bir alakası olmadığı için hava şartlarına göre değiştiğinden fiyatlar değişiyor. Geçen Çarşamba günü bir dolu yağdı Ayşe bacı ve Üç pınar köylerinde mahsuller zarar gördü. Bu tarz sebeplerden dolayı fiyat yukarı çıkıyor.”

 FİYATLAR

Meyveler ve sebzelerin bize gökten düşüp gelmiyor. Şu an domatesi denizden bedavaya çıkarsan, kova kova çıkarsan dahi Balıkesir’ e gelirken en az 30 kuruş bir maliyeti olacak, bedava dahi alınsa diyorum. Tarladan çıkıp pazara gelene kadar en az 90 kuruş maliyeti artacak. Tek bir aracı ve satıcı arasındaki ilişki değil pek çok alanı kapsıyor. Benim pazarcı kardeşlerimin fiyatlarda çok da etkisi yok. O kazanacağı kısmı fahiş rakamlarla belirler, asıl fiyat oynaması üretici ve aracı arasında gerçekleşmekte. Hava şartı, yol şartı, yakıt pek çok etmen var.

 ALIN TERİ HELAL LOKMA

Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Baydan “ Pazarcılar zor şartlarda para kazanıyor. Sabah dört gibi kalkar, akşam saat 10’ da evine gider. Yaz boyunca nerdeyse 18 saat çalışıyoruz. Bu durumdan şikâyetçi misiniz? diye sorarsanız hayır değiliz. Biliyoruz ki herkes başbakan olamaz, herkes cumhurbaşkanı olamaz, herkes milletvekili olamaz, herkes tamirci olamaz, biz de pazarcılıkla uğraşıyoruz, bizim ekmeğimiz de bu meslekten para kazanmak’ dedi. Baydan şöyle devam etti: Pazarcılık yapan arkadaşlarımızın mesleklerinde hepsi mutlu ve memnun. Akşam olduğunda her ne kadar yorulsak da, yağmurda çamurda, karda, kışta, soğukta çalışsak da, evimize giderken bir dilim ekmek götürebildiysek bizden mutlu insan yok. Herkesin kazancı helaldir buna hiçbir sözümüz yok çünkü alın teri var. Ama pazarcının kazandığı para biraz daha helal diye düşünüyorum. Bir kere mesai saatimiz çok fazla, tek tek o domatesleri biberleri çıkarıp diziyoruz, bütün sebze ve meyveler tek tek elimizden geçiyor.” Yılın her günü Balıkesir’ li hemşerilerimize en güzel meyveyi en güzel sebzeyi yedirmek bizim boynumuzun borcu. Görevimizi de bu bilinçle sürdürüyoruz.”

REKABET ARTTIKÇA KALİTE ARTTI

Oda Başkanı Ayhan Baydan “Pazarcılarda serginin önünde başka arkasında başka ürünler çok eskilerde kaldı. Çünkü meyve ve sebze satan arkadaşın yanı başında aynı ürünü satan diğer bir başka arkadaşı var. Yani rekabet arttı. Vatandaş gözüyle bakıp beğendiği sürece hangisinden isterse, bütçesi hangisine uyarsa onu alıyor.

TÜRKİYE’ Yİ GEZİYORUZ

Sebzeciler odası olarak her sene geleneksel hale getirdik bu gezileri, üyelerimizi Türkiye’ nin çeşitli illerini gezdiriyoruz. Mesela geçen hafta Çanakkale’deydik. Geçtiğimiz günlerde yine Konya’ yı gezdik. Önümüzdeki günlerde ise İstanbul gezimiz olacak. Uzun mesailer yapmış oda üyelerimizi sosyal faaliyetler de de buluşturuyoruz.

 BALIKESİR’DE KÖTÜ SEBZE YOK

 Oda olarak kendi üyelerimizi denetleme yetkimiz olduğu gibi, bunu zabıta arkadaşlarla beraber yapıyoruz. Şunu belirteyim Balıkesir de Pazar yerlerinde kötü sebze meyve satan bir üyemiz yok. Sen şimdi iki liralık domatesi bir liraya almaya kalkarsan, bir liralık domates yiyeceksin. Bu çok önemli, tüketicilerimizin bunlara dikkat etmesi gerekli. Şimdi tüketicimize pazarcımız diyor ki bir liralık domatesim de var iki liralık domatesim de, tüketiciyse bana bir liralık domatesin iyisinden ver diyor. Esnafta sana hepsini iyisinden verirsem ben bir daha bir liralık domatese müşteri bulamam diyor. Bir liralık domates en düşük kaliteye sahip domates. Ama sen iki liralık üç liralık domatesi alıyorsan en güzelini de almak zorundasın.

Rekabet fiyatları düşürüyor

Başkan Baydan, Balıkesir de pazarcı enflasyonu var. Örneğin Adapazarı nüfusu 400 bin,  pazarcı sayısı 550, müstahsil sayısı 150. Eskişehir Nüfusu 450 bin, pazarcı sayısı 600, müstahsil sayısı 200. Balıkesir’e bakıyoruz nüfusu 300 bin ama pazarcı sayısı 825, müstahsil sayısı 608. Balıkesir de sayıların yüksek olması sebebiyle rekabet fazla ve fiyatlar diğer illere göre çok uygun.  Az kar ile sürüm yaptırıp, evimize bir dilim ekmek götürüyoruz, bu kadar basit. Dedi. SAMET AYDIN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.