Dünyadan HaberlerGündemTeknolojiTürkiye Gündemi

MGK’da Yapay Zeka Değerlendirmesi

MGK'da yapay zeka çalışmalarının önemi vurgulandı. Ertan Barut, yapay zekanın askeri, ekonomik ve toplumsal alanlarda stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu alanda yerli ve milli üretim yapması gerektiğine dikkat çekti.

MGK’da Yapay Zeka Değerlendirmesi

MGK’da yapay zeka çalışmalarının önemi vurgulandı. Ertan Barut, yapay zekanın askeri, ekonomik ve toplumsal alanlarda stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu alanda yerli ve milli üretim yapması gerektiğine dikkat çekti.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 1

Ertan Barut, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’da yapay zekanın ele alınması ve basın açıklamasında bu konuya yer verilmesi hakkında bilgi verdi. Barut, yapay zeka çalışmalarının bilimsel, askeri, ekonomik ve toplumsal sonuçlara yönelik hazırlıkların önemine işaret etti. Bu durumun Türkiye’nin yazılım teknolojileri alanındaki kararlılığını ve milli güvenlik açısından bu alana verdiği önemi gösterdiğini vurguladı.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 2

Barut, “İlk kez yapay zekanın, bir yazılım teknolojisinin MGK gündemine girdiğini” belirterek, bunun tarihi bir milat olduğunu söyledi. Yapay zekanın sadece teknolojik bir yenilik olmaktan öte, askeri, ekonomik ve sosyal alanlarda devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu ve milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 4

Yapay Zeka Trenini Kaçırmadık, Hızlanmalıyız

Barut, 2030 yılına kadar Türkiye’nin 1 milyon yazılım uzmanı ve siber güvenlik uzmanı yetiştirmesi gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği’nin 2030 yılı için 20 milyon bilişimci hedefi olduğunu hatırlatan Barut, Türkiye’deki üniversitelerden mezun edilen gençlerle bu sayılara ulaşmanın mümkün olmadığını, daha etkin ve nitelikli programların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 3

Barut, yapay zeka treninin kaçmadığını ancak hızlanmamız gerektiğini söyledi. Yapay zeka eylemlerine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Siber Saldırılara Karşı Yapay Zeka

Son 5 yılda ABD’nin yapay zekaya 150 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını belirten Barut, Türkiye’nin yapay zeka teknolojilerine yaptığı harcamanın 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında olduğunu söyledi. Bu miktarın kısa ve orta vadede 1,5-4 milyar dolar arasına çıkarılması gerektiğini belirtti.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 5

MGK’nın siber güvenlik tehditlerine dikkat çektiğini ifade eden Barut, yapay zekanın siber güvenlik alanında devrim niteliğinde çözümler sunduğunu söyledi. Türkiye’nin siber güvenlik alanında güçlü yönleri ve potansiyeli bulunduğunu ancak yerli ve milli çözümler geliştirilmesi, nitelikli iş gücü yetiştirilmesi, altyapıların güncellenmesi ve mevzuatın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 6

30 Bin Firma, 200 Bin Yazılım Uzmanı

Türkiye’nin yapay zeka alanında atacağı adımların sadece teknoloji ve ekonomi değil, milli güvenlik açısından da stratejik önem taşıdığını vurgulayan Barut, MGK’nın bu konuda attığı adımın sektörün hızla ilerlemesi için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Mgkda Yapay Zeka Degerlendirmesi 7

Türkiye’de 30 bine yaklaşan yazılım firmaları ve 200 bini aşkın bilişim yazılım uzmanıyla yazılım endüstrisi ekosisteminin devletin atacağı adımları uygulama konusunda hazır olduğunu ifade etti.

Çipli Kimlik Kartları 80 Milyonu Aştı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu