SağlıkGündem

MHRS’de Yeni Dönem Yarın Başlıyor

Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) önemli bir değişikliğe giderek "Onaylı Randevu" dönemini başlatıyor. Yarından itibaren hayata geçirilecek olan bu yeni sistem, hastaların randevu sürecini daha etkin ve verimli hale getirmeyi hedefliyor.

MHRS’de Yeni Dönem Yarın Başlıyor

Mhrsye Yeni Duzenleme Geliyor 1
Mhrs’De Yeni Dönem Yarın Başlıyor

Bir Gün Önce Bu İşlemin Yapılması Gerekecek

Artık hastalar, randevularını oluşturmak için Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarından, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya “ALO 182” çağrı merkezini kullanabilecekler. Ancak burada önemli bir değişiklik oalcak. Randevu alındıktan sonra hastaların randevularını onaylaması veya gelemeyeceklerini bildirmesi gerekecek. Bu onay veya bildirim işlemi, randevu alınan kanallar üzerinden gerçekleştirilecek ve randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar yapılması gerekecek.

Randevuya Gidilmemesi Durumunda 15 Gün Kuralı

Yeni uygulamada dikkat çeken bir diğer nokta ise randevuya gidilmemesi durumunda alınacak önlemler. Randevusunu onaylamasına rağmen gitmeyen hastalar, aynı branşta 15 gün boyunca yeni randevu alamayacaklar. Ancak bu durumda olan hastalar, Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecekler. Ayrıca, üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00’de otomatik olarak iptal edilecek ve kişiler tekrar randevu alabilecekler.

Muaf Tutulacak Durumlar

Ancak 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları bu kısıtlamadan muaf tutulacaklar ve her zaman randevu alabilecekler. Bu grup hastalara özel bir düzenleme yapılması, onların sağlık hizmetlerine daha kolay erişimini sağlamayı amaçlıyor. Onaylı Randevu Sistemi ayrıca, hastalara, hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sunacak. İptal edilen randevuların ardından boş kalan kapasite, hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak ve talep bırakmış hastalara öncelik verilecek.

Haber: AA

Her Gün 1 Diş Sarımsak Yutmanın Mucize Faydaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu