Balıkesir Merhaba Gazetesi

Midilli Belediye Başkanı’ndan Ayvalık’a Ziyaret

Midilli Belediye Başkanı’ndan Ayvalık’a Ziyaret
26 Mayıs 2022 - 16:25

Midilli Belediye Başkanı’ndan Ayvalık’a Ziyaret

 

Yunanistan’ın Midilli Adası Belediye Başkanı Stratis Kytelis, belediye meclis ve Midilli Ticaret Odası yöneticilerinin yanı sıra Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği (Siniparksy) Başkanı Villy Tentoma birlikte Deniz Hudut Kapısı’ndan Ayvalık’a geldi.

 

Deniz Hudut Kapısı Açılabilmesi İçin Destek İstenecek

Çiçeklerle ve sıcak bir şekilde karşılanmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kytelis, “Burada bulunmamızın nedeni, suyun iki yanındaki iki halkın dostluğunun kısa bir aradan sonra yeniden pekiştirilmesine katkı verebilmektir. Türkiye’de Ayvalık dışında da Türkiye ile Midilli arasında yeni bir hattın açılması içinde çalışmalarımız olacak. Dün Atina’da da onayını aldığımız İzmir-Midilli arasında bir deniz yolunun açılabilmesi amacıyla İzmir’de belediye başkanıyla görüşmelerimiz olacaktır. Bunun yanı sıra uzun yıllar Ayvalık-Midilli arasında olduğu gibi, İzmir-Midilli arasında da bir deniz hudut kapısı açılabilmesi için kendisinden destek isteyeceğiz.” dedi.

Kültürel Etkinlik Köprüsü Kurulacak

Belediyelerin her iki halk arasındaki dostluk ve kültürel bağlardan oluşan köprüleri kurmak gibi önemli bir görevinin bulunduğunu savunan Midilli Belediye Başkanı Stratis Kytelis, “Tabi belediyelerin bir başka görevi de her iki halk arasında kültürel ve sosyal ilişki bağlarının da kurulması, her iki halkın arasında kültürel etkinliklerin yapılmasını desteklemektir” diye konuştu. Midilli Belediye Başkanı Stratis Kytelis ile beraberindeki heyet daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i makamında ziyaret etti.

Konuk heyeti büyük bir konukseverlikle karşılayan Belediye Başkanı Mesut Ergin’e görüşme sırasında belediye meclis üyesi ve Aliağa Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Ali Jale ve belediye meclis üyeleri Merih Arslan ile Hüseyin Ergin de eşlik etti.Yapılan görüşmede Yunanistan’ın Midilli Adası ile Ayvalık arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda işbirliklerini sürmesi ve her iki halk arasında kültürel etkinliklerin yapılabilmesi adına görüş birliğine varıldı.

Kültür Rotaları Paylaşıldı

Yapılacak kültür ve sanat etkinliklerinin Dikili-Ayvalık ve Midilli Adası üçgeninde yapılabilmesinin yanı sıra ilki Dikili-Midilli arasında düzenlenen her iki halkın gençlerini bir araya getiren festivalin benzerinin önümüzdeki yıl Ayvalık’ı da projeye dahil ederek yapılması fikri benimsendi.Ayvalık Caz Festivali’nin, Midilli Adası’nda da her iki ülkenin müzisyenlerinin katılımıyla eş zamanlı yapılabilmesinin de ele alındığı görüşmede;  Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’taki kültür rotaları projesini konuk heyetle paylaştı. Mesut Ergin, mübadele öncesinden aktarılan tarihi ve kültürel mirasların tanıtılmasının amaçlandığı kültür rotaları projesinin farklı dillerde yazılı ve görsel baskılarla destekleneceğini ve her kesimin yararlanabileceği hale getirilmesini amaçladıklarını kaydetti.Semra Aman Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.