Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİGRENİ ÖNLEMENİN YOLU VAR

MİGRENİ ÖNLEMENİN YOLU VAR
6
20 Mart 2020 - 12:58

Migren tüm dünyada en çok görülen beyin hastalıkları arasında başı çekiyor. Migrende yaşanan başağrısına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarının kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürdüğü uzmanlar tarafından belirtiliyor.


Türkiye’de Türk Nöroloji Derneği ve Türk Algoloji Derneği tarafından ortak olarak ilk kez aynı mesajlarla 50 merkezde migren ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla geçtiğimiz yıl içinde bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bu 50 merkez arasında yeralan Özel Sevgi Hastanesi’nde migren hastalığı ile ilgili detaylı bilgiyi Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Özbal aktardı.Migrenin tüm dünyada en belirgin beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Özbal, “Migren, dünyada ağrıya bağlı olarak yarattığı yaşam kalitesi düşüşü nedeniyle engellilik yaratan ancak yaşamı tehdit etmeyen en önemli 6. hastalık olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

Tedavi ile kaliteli bir yaşam sürülmesi mümkün

Hastaların yaşam biçimlerindeki bazı düzenlemeler ve tedavi ile migren ataklarının kontrol altına alınabileceğini belirten Dr. Nilgün Özbal, “Migren hastalarına önleyici tedavilerle daha kaliteli bir yaşam sağlanabilir. Tıbbi, bazı girişimsel ve davranışsal tedaviler etkili olurken, hacamat veya migren cerrahisi gibi yöntemlerin bugün tedavide etkinliğinin kanıtı bulunmamaktadır. Başağrısının hafife alınmaması gerekiyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.