Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİLLETVEKİLİ AKIN “BAKAN DÖNMEZ’İ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

MİLLETVEKİLİ AKIN “BAKAN DÖNMEZ’İ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”
17 Ekim 2020 - 9:00

MİLLETVEKİLİ AKIN “BAKAN DÖNMEZ’İ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balya’da madem işletmeleri faaliyetleri sebebiyle geçmişten bu güne faaliyetlerin çevre kirliği oluşturduğunu iddia eden bir açıklamada bulundu. Milletvekili  Akın açıklamasında Çevre Bakanı Murat Kurum ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i göreve çağırdığını söyledi. Ahmet Akın, “Balya’da vatandaşlarımızın çığlığı yükseliyor duyuyor musunuz? Oturduğunuz koltukların sorumluluğunu yerine getirin ve Balyalılar’ın çığlıklarına kulak verin” dedi.

 

 “Yüzyıllık kuşun atıkları Balya’nın kaderi olamaz ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 1900’lü yıllarda Balya’da kurşun madenleri işletilerek geriye milyonlarca ton zehirli posa ve cüruf bırakıldığını, bunun çevreye ve insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin hala devam ettiğini iddia etti. Milletvekili Akın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında Bakan Dönmez’e yönelik “Fransız şirketi geride 4 milyon ton atık ve cüruf bıraktı. Bu atıkların zararlı etkileri hala sürüyor. Yüzyıllık kurşun atıkları Balya’nın kaderi olamaz! Oturduğunuz koltukların sorumluluğunu yerine getirin ve Balyalılar’ın çığlıklarına kulak verin” ifadelerinde bulundu.

 

 “Madencilik süreçlerinde çevrenin korunmasına yönelik önlemler alınmalı”

Milletvekili Akın madencilik faaliyetlerine karşı olmadığını ancak Balıkesir’in bir çok yerinde ve özellikle Balya’da madencilik faaliyetleri nedeniyle bugün de çevre ve insan sağlığı sorunları yaşandığını söyleyerek Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Bugün Balya Orhanlar’da altın madeni arayışları var. Vatandaşlarımız endişeli. Yine Koyuneri’nde madencilik faaliyetleri nedeniyle çevre kirliliği yaşanıyor. Balıkesir’in bir hayvancılık ve tarım kenti olduğunu unutmadan madencilik faaliyetleri yürütülmeli. Madencilik süreçlerinde ya da sonrasında çevrenin korunmasına ya da yenilenmesine yönelik önlemler alınmalı ve en önemlisi madencilik sektörüne ilişkin alınacak kararlarda ilgili halkının da katılımı sağlanmalıdır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.