Balıkesir Merhaba Gazetesi

Milletvekili Belgin Uygur TBMM Genel Kurulu’nda Söz Aldı

Milletvekili Belgin Uygur TBMM Genel Kurulu’nda Söz Aldı
25 Haziran 2021 - 14:25

Milletvekili Belgin Uygur TBMM Genel Kurulu’nda Söz Aldı

AK Parti Balıkesir Milletvekili, MKYK Üyesi, TBMM Adalet Komisyonu Katip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, TBMM Genel Kurulu’nda Askeri Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair Kanun teklifi üzerine bir konuşma yaptı.

KAHRAMAN ORDUMUZ, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ORDULARI ARASINDA YER ALMAKTADIR.

Milletvekili Uygur Genel Kurulda yaptığı konuşmada “Türkiye, Coğrafi olarak son derece stratejik bir bölgede yer almaktadır. Medeniyetimize göre Peygamber ocağı olarak nitelendirdiğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; coğrafyamızdan kaynaklı değişik risk ve tehditlere karşı istiklal ve istikbalimizin korunması ve devamı için kahramanca mücadele etmektedir. Kahraman ordumuz, vatan topraklarımızın ve mavi vatanımızın bütünlüğü için; karada, havada, denizde, sınır içinde ve sınır ötesinde milletimizin ve ayrıca devletimizin hak ve menfaatlerini destansı bir mücadele ve kararlılıkla korumakta bölgemiz ve dünya barışına katkı sağlamaktadır. Ordumuz bugün Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yerli ve milli savunma sanayi hamlesiyle, sahip olduğu teknolojisi, cesareti, disiplini, şehadet anlayışı, kahramanlığı ve ayrıca kızıl elma hedefi ile dünyanın en güçlü orduları arasında yer almaktadır. “ dedi.

Milletvekili Uygur Sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile askeri mahkemeler kaldırılmış, ayrıca sadece savaş dönemlerinde asker kişilerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara ilişkin davalarla sınırlı olmak üzere askeri mahkeme kurulabilmesi öngörülmüştür. Olağan dönemlerde de askeri suçlara ilişkin yargılama görevi adli yargı mercilerine bırakılmıştır. Görüşülen teklifimiz ile bu Anayasa değişikliğine uygun olarak 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kanunu yürürlükten kaldırılmaktadır. Fakat; güçlü ordular için disiplinin de en önemli unsurlardan biri olduğu anlayışından hareketle; Yasa teklifimizle, askeri disiplinin sağlanması veya ihlali halinde yeniden tesis edilebilmesi; askeri suçların soruşturulması ve ayrıca kovuşturulmasında uygulanacak usulün belirlenmesi amacıyla 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu ile birlikte dört kanunda değişlik yapılmaktadır. “

Teklif ile askeri suçlara ilişkin davalara bakacak mahkemelerin belirlenip; askeri suçların yargılanmasında uzmanlaşmanın sağlanması, bunun neticesinde de askeri hizmet işleyişine ve askeri disipline katkı sağlanması amaçlandığını belirten Uygur, Kanun teklifin lehinde oy kullanacağını belirtip, ayrıca teklifin hayırlı olmasını diledi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.