Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?

MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?
06 Kasım 2014 - 0:08

Genel

Birleşmiş milletlerin ilan ettiği 2014 Aile Çiftçiliği Yılı kapsamında, HAYKOOP tarafından düzenlenen Aile Çiftçiliği toplantısı dün yapıldı. 20 ilçeden yaklaşık bin iki yüz insanın katıldığı bu önemli toplantıda Balıkesir milletvekillerinin olmayışı oldukça şaşkınlık yarattı.
Tarım ve hayvancılığın başkenti olan Balıkesir’den oy alarak Milletvekili olan mebusların, Ülkemizin sektör ortalamasında % 80’lere yakın payı olan ve kırsalda gerçekleştirilecek mikro projelerle makro kazanımlar sağlayacak böylesine önemli bir toplantıya duyarsız kalışı salonda yoğun bir tepki ile karşılandı.

Milletvekillerimizin duyarsız kaldığı ancak bu konuya gerekli önemi vererek dikkate değer çaba gösteren HAYKOOP’un çalışkan Başkanı Faruk Özen’in ev sahipliğini yaptığı, Balkonuk toplantı ve gösteri merkezinde düzenlenen toplantıda, Aile çiftçiliğinin önemine vurgu yapan Özen ‘’Balıkesir’de hayvancılığın üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Özen “HAYKOOP olarak göreve geldiğimiz günden bu yana üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.’ dedi.
’TARIM ŞEHRİ VE TARIMA DAYALI SANAYİ ŞEHRİ’ OLMASI ARZUSUNDAYIZ.
Açıklamalarına, aile çiftçiliğinin sosyal ve ekonomik yönden kattığı değer sayesinde Global krizlerden çok daha az etkilendiği gerçeğini dile getirerek devam eden Başkan Özen kırsal kesimde yaşayan ailelerin üretime dayalı yaptığı çalışmalara da dikkat çekti.Çiftçiliğin önemini anlatmakla bitiremeyiz diyen Başkan Özen, ‘ Aile Çiftçiliğinin sorunlarını ortadan kaldırmak için çalışmalara devam ediyoruz. Bunun için de yerel yöneticilerimizin, mülki idarecilerimizin verdiği desteklerin daha fazla olmasını diliyoruz. Elbette bu konuda siz çiftçilerimize de görevler düşüyor.’dedi.

Özen şöyle devam etti: Devletimiz sizlere anaç sığır desteği veriyor. Hayvanlarınızın kayıt altında olması şartı var. Bu kayıt işlemini takip etmeniz gerek. Size verilen imkanları kaçırmayın. Topraktan ve hayvancılıktan güçlükle kazandığınız paraları kolay harcamayın. Gelişmiş ülkelerde toprakla uğraşan çiftçilerin kullandığı traktörler çok eski model. Burada çiftçi arkadaşlarımız son model traktörler kullanıyorlar. Bu gibi yatırımlara yönelmektense, hayvancılığa yapılacak olan yatırımın daha doğru olacağı kanısındayım. Bizler sizin sorunlarınız için çalışmalara devam ediyoruz ve edeceğiz”
HAYVANCILIĞIN MASTER PLANI
Altıeylül Belediyesi Strateji Geliştime Müdürü Özgür Aycil Aile Çiftçiliği konulu toplantıda, Altıeylül Belediyesi tarafından geliştirilen ’Altıeylül süt sığırcılığı işletmelerinin sosyo-ekonomik yapılarının düzeltilmesi ve sorunlarının belirlenmesi’ konuları hakkında bir sunum yaptı. Ortaklarının Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksek Okulu, Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Altıeylül İlçe Tarım Müdürlüğü olduğunu söyleyen ve GMKA ile imzalanan projeyi tanıtan Aycil “Altıeylül Belediyesi olarak, hayvancılığın ve tarımın yanındayız. Yaptığımız araştırmalarla hayvancılığın master planını çıkarıyoruz. Bu bağlamda bir proje hazırladık. Projenin amacı, Altıeylül süt sığırcılığının sosyo-ekonomik olarak düzeltilmesi ve sorunlarının belirlenmesi, sektörde mevcut sorunların ortaya konulması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi, hayvan barınakları, hayvanların beslenmesi, hastalıkların önlenmesi, ürün kalitesi ve hijyenin iyileştirilmesi konusunda eğitim konularının belirlenmesi, süt sığırcılığı işletmelerinin çevre kirliliği önleme konusunda gübre ve atık yönetimi konularında mevcut durumun ortaya konulması, süt sığırcılığı işletmelerinde, özellikle küçük aile işletmelerinde, ana iş gücünü oluşturan kadınların statüsünü iyileştirecek stratejilerin geliştirilmesidir” şeklinde konuştu. Slayt eşliğinde yapılan sunum Balıkesirli çiftçiler tarafından ilgiyle izlendi.HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.