Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİLLİ EĞİTİMDEKİ REFORMLAR

MİLLİ EĞİTİMDEKİ REFORMLAR
09 Aralık 2014 - 0:08

Genel

Emekli bir öğretmenim. Birçok mesleki derneğin, gerek kurulmasında ve gerekse faaliyetlerinde görev aldım.1965 ten beri öğretmenlerle ilgili değişik düşüncelere sahip kuruluşlar hep ola geldi. Fakat zamanımızda, öğretmen kuruluşlarının çeşnisi çok bollaştı. En acı yönü de, oluşturulan her öğretmen kuruluşunun, mesleki çalışmalarla ilgili faaliyetleri çok az. Görünüşte öğretmen kuruluşu, işleyişte öğretmenle ilgili konular yok.  Kanun ve yönetmenliklere sığınarak kurulan bu dernekler hep birbirini veya toplumları kandırmaca. Değişik isimler altında görünen öğretmen kuruluşlarının her biri, belli bir siyasi partinin arka bahçesi gibi.

İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı son idari atamaları, sokaklara taşıyorlar. Her kuruluş kendi yandaş medyası ve taraftarı vasıtası ile birçok değişik beyanatlar veriyorlar. Hatta yetmiyor, bazı öğretmen sendikaları, yanına ideolojik kuruluşları da alarak sokaklarda kol kola slogan atarak yürüyorlar. Sloganlar, konuşmalar, beyanatlar buram buram siyaset kokuyor. Her öğretmen sendikasının, dolaylı yoldan bağlı olduğu siyasi bir kuruluşu destekler konumda olması, toplum tarafından tasvip görmemektedir. Bu tutum ve davranışlar öğretmenlik mesleğinde derin yaralar açıyor. Ruhu aç ve açıkta olan bazı eğitimcilerin, makam hırsı ile kendilerini ve boşlukta olan duygularını makam sayesiyle doldurmaya çalışması, eğitimde çok yaman bir çelişkidir. Sayın meslektaşlarım; şu bir kuraldır. “Beyaz çabuk leke tutar.” Milli Eğitim camiasını lekelemek isteyen, makam ve madde sevdalısı art niyetlilerin emellerine alet olarak, atamalara isyan etmek, kendi geleceğimiz olan nesilleri lekelemek demektir. Milli eğitimdeki bazı atamaları lekeleyeceğiz derken, kendi geleceğimizi lekelediğimizin farkında olalım.

Sayın öğretmen arkadaşlarım; eğitimci sokaklarda pankart taşıyarak, ya da slogan atarak hak aramamalıdır. Öğretmen sokaklarda elinde pankartla yürürse, henüz hayatının baharında olan öğrenci, eline öldürücü aletler alarak sokağa koşar. Öğretmen toplumu ve öğrencilerini sokağa davet etmez. Okula ve eğitim yuvalarına toplar. Yapılan nümayişler hak aramadan ziyade, belli bir siyasi iradeyi temsil etme oluşumunda gözüküyor. Ülke genelinde, nerede bir hayırlı iş varsa, şer odakları oraya çokça saldırıyor. “At bir çamur tutmaz ise de İZ bırakır” taktiğini uygulayan bahtı karalıların gittiği yol doğru olmadığı gibi, bu necip millet, bu kirli siyaset oyunlarına, tıka basa doydu. Hayırlı işlerin engeli çok olur. İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğüne, bazı odaklarca çokça saldırı yapıldığına göre, eğitim camiasında HAYIRLI işler ve ezber bozan icraatlar yapılıyor demektir.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım; Yapılan idari atamalarda hatalar ve yanlışlarda olabilir. Bu bir milli eğitimin ülke sathında uyguladığı politikadır. Yanlıştır veya doğrudur, tartışılır. Yirmi ilçesi ile geniş bir coğrafyaya hizmet eden Milli Eğitim yetkilileri, komisyonlar kurarak, sendikalardan temsilci alarak, sivil halk kuruluşlarına sorarak, kısacası atamalarda kılı kırk yararak incelemeler yapmıştır. Şu kabul edilmelidir ki, “pirincin taşını ayıklamak” çok zordur. İlimiz dâhilinde yapılan idari atamalardaki arkadaşlarımızın başarı oranları çok yüksektir. Zira İlimiz Milli Eğitim etkinliklerinin Türkiye genelindeki başarı oranı çıtası çok yükselmiştir. Her okulda ve her kurumda büyük ataklar vardır. Milli Eğitimdeki bu gelişmeleri ve atakları görmeyipte, hata aramaya çalışmak kasıttır ve EĞİTİM, ÖĞRETİM AİLESİNİ toplum nezdinde yaralamaktadır. Kısacası, öğretmen ve eğitim sokağa taşınamaz, vesselammm.

Sayın okuyucularım; size yaşadığım İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim ve öğretimdeki REFORM niteliği taşıyan icraatlarından bazı örnekler vermek istiyorum.

Yaklaşık bir yıl önce, İlçe milli Eğitim Müdürü, Sayın Salim Karaboğa öncülüğünde, eski ilçe kaymakamı Sayın, Ökkeş Beyazın, yeni kaymakamımız Sayın Bekir Çelik’in ve belediye başkanı Sayın Recai Baytar’ın desteği ile OKULLAR KAMPÜSÜ icraatına başlandı.  Başlanan bu işler, İvrindi için bir REFORM niteliğinde olduğunu herkes görecek ve gelecek nesiller sevgi ile yâd edecektir. Bu bölgenin evlatlarına, ilim ve icraat sahaları yaratacak ve her türlü oluşumda teknolojik ataklar başlayacaktır. Öğrenci yurdu binasıyla, spor tesisleriyle, amfi tiyatrosuyla, parkıyla ve havuzuyla beraber MODERN BİR KOMPLEKSE, İvrindi halkı çok yakında kavuşacaktır. İçinde dört adet okul, bir öğrenci yurdu, bir kapalı spor salonu ve her türlü modern imkânların sunulduğu OKULLAR KAMPUSU, çevremizin ve bölgemizin simgesi haline gelecektir.

Bütün Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri, öğretmenler başta olmak üzere adeta seferberlik ilan etmiş gibi çalışıyorlar. Öğretimin yanında her okul sosyal etkinliklere ağırlık vererek, eğitimi de beraberce götürüyorlar. Pek yakında Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile, Tiyatrolar, konferanslar, konserler ve paneller gelecek. Bu sosyal etkinlikler halka da açık olarak devam edecek. Veli toplantıları, eğitici kurslar, köylerdeki gurup çalışmaları harıl harıl devam ediyor. İlimizde ve ilçemizde top yekûn bir eğitim seferberliği devam ediyor.  Kısacası, bu yüce milletin öz benliğinde var olan değerleri atmadan, OKUYAN, OKULLAŞAN ve İLİME koşan bir milli Eğitim camiası var. Balıkesir İlindeki ve ilçemizdeki eğitim kurumları ile ilgili çalışmaları önümüzdeki günlerde daha detaylı yazmaya çalışacağız inşallah. Hoşça kalın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.