Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİLLİ GÜÇ MİLLİ BİRLİK

MİLLİ GÜÇ MİLLİ BİRLİK
18 Mayıs 2015 - 0:11

Genel

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “AK Parti, hareketini eğer bir kavramla anlatacaksa, o Kuvayımilliye’dir, milli güçlerdir, milli birliktir, milli beraberliktir. Türkiye son 100 yıl içerisinde üç Kuvayımilliye hareketi gördü” dedi.

Davutoğlu, “O kadar büyük gurur duydum ki aklıma Balıkesir’de toplanan Hilmi Efendi, Müftü Abdullah Efendi geldi. Dedim ki eğer onlar Türk semalarında Türk yapımı Atak helikopterlerini görseydi değil Yunan ordularına dünyaya meydan okurlardı” ifadesini kullandı.
Davutoğlu, partisinin Balıkesir Kuvayımilliye Meydanı’nda düzenlenen mitingindeki konuşmasına, Kuvayımilliye kenti Balıkesir’i, 19 Mayıs 1919’da Alaca Mescit’te toplanan 41 Balıkesirliyi, bu toprakların istiklal ve manevi öncülerini, kahramanlık sembolü Seyit Onbaşı’yı selamlayarak başladı.
İzmir işgal edildiğinde, 15-16 Mayıs 1919’da Kuvayımilliye ateşini ortaya koyan ve o ateşi ışık gibi yayan Mutasarrıf Hilmi Efendi ve arkadaşlarını da selamlayan Davutoğlu, bir hoca olarak, 1916-1917’de mezun veremeyen Balıkesir Sultanisinin Çanakkale şehitlerini de selamladığını söyledi.
Milli birliğin sembolü olan Balıkesir’in, milli iradeyi haykırdığını dile getiren Davutoğlu, bu ilin ilçelerinin isimlerini tek tek saydı ve oralarda yaşayanlara da selamlarını iletti.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Niye Mısır’da büyükelçimiz yok biliniyor. Çünkü Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum etmiş bir rejim var. Problemimiz Mısır halkıyla değilki Mısır devletiyle dahi değil. Problemimiz darbecilerle” dedi.
BU RUHU YAŞATABİLİRLER Mİ ?
Davutoğlu, partisinin Balıkesir mitinginde vatandaşlara seslendi. Türkiye’nin, cumhuriyetin üzerinden 80 yıl geçmesine karşın 2002’de hala Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu silahları dışarıdan hibe olarak aldığını anlatan Davutoğlu, “Para ödeyecek, onların bedelini ödeyecek elimizde imkan yoktu. İnsansız hava aracını İsrail’den alıyorduk. Tankları başka ülkelerden hibe olarak alıyorduk. Başkalarının hibesiyle Kuvayımilliye olur mu? Başkalarına muhtaç olan bir ülke Kuvayımilliye ruhunu yaşatabilir mi” diye konuştu. AK Parti hükümetleri kurulduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendi “Atak” helikopterini yapar hale geldiğini belirten Davutoğlu, Atak helikopterlerinin geçen hafta hizmete girdiğini ve ilk görevinde Bitlis-Muş arasında Başbakanlık helikopterine eşlik ettiğini söyledi.
GURUR DUYDUM
Davutoğlu, “O kadar büyük gurur duydum ki aklıma Balıkesir’de toplanan Hilmi Efendi, Müftü Abdullah Efendi geldi. Dedim ki eğer onlar Türk semalarında Türk yapımı Atak helikopterlerini görseydi değil Yunan ordularına dünyaya meydan okurlardı” ifadesini kullandı.
Başbakan Davutoğlu, vatandaşların “Dik dur eğilme, Balıkesir seninle” tezahüratlarına, “Hiç şüphemiz yok Balıkesir bizimle her zaman bizimle oldu, her zaman bizimle olacak” karşılığını verdi.Gençlerin yoğun sevgi gösterisi üzerine de Davutoğlu, “Sizlerle buluşmak bir hoca için en büyük şereftir gençler. Türkiye’nin bütün meydanlarında gençlerimizi böyle inançla aşkla şevkle gördükçe 2023’ten emin oluyoruz. Biz 2002 Türkiye’sinden bugünlere getirdik. İnşallah bu gençlerin idare edeceği Türkiye küresel bir güç olacak” diye konuştu.
KERVAN YOLA ÇIKTI
Bütün dünyanın umudunun yükselen Türkiye’nin mazlumlara kucak açan eli olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:”Kervan yola çıktı, küresel güç olacak Türkiye’ye var mısınız? Herkesin onuruyla yaşadığı, izzetiyle itibarıyla bütün haklarının korunduğu yeni Türkiye’ye var mısınız? Kendi tankını, kendi uçağını, kendi gemisini, kendi otomobilini, kendi denizaltısını, kendi uzay ajansını kuran büyük Türkiye’ye var mısınız? İnşallah dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girecek yükselen Türkiye’ye var mısınız? Bunun için huzur lazım, bunun için istikrar lazım, bunun için güven lazım, bunun için iddia ve ideal lazım. Bütün bunları harekete geçirmeye var mısınız? İstikrarımızı bozmak için bir takım tuzaklarla 1990’lı yıllarda olduğu gibi koalisyon hesabı yapanlara şöyle bir demokrasi sillesi vurmaya var mısınız? Onlara buraya gelirlerse Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi iyi bir elense çekmeye var mısınız? Bütün muhalefet partilerini iyi bir elenseyle kündeye getirmeye var mısınız? 7 Haziran’da inşallah gür bir ses duyacak mıyız? Hiç şüphemiz yok.”
HEP BERABERİZ
AK Parti’nin bu iddialarla ve hedeflerle Kuvayımilliye ruhunu 2023’e taşıdığını belirten Davutoğlu, muhalefet partilerini eleştirerek, “CHP hiçbir şey kalmamış gibi HDP ile Diyanet’in kapatılmasını tavsiye ediyor. Zaten şimdi biz bunlara artık HDP, CHP demiyorum, CHDP. Çünkü ikisinin derdi de dinle. Biri Türkleri dininden uzaklaştırmaya çalıyor, biri Kürtleri. Halbuki Türkler, Kürtler Alparslan’ın ordusunda tekbir için İslam için bu toprağı vatan kılmak için savaştılar. Aynı şekilde, Türkler, Kürtler, Sünniler, Aleviler, Seyit

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.