Balıkesir Merhaba Gazetesi

Milli Kuvvetler Caddesinin Dikkat Çeken Oturma Bankları

Milli Kuvvetler Caddesinin Dikkat Çeken Oturma Bankları
05 Mayıs 2022 - 8:30

Milli Kuvvetler Caddesinin Dikkat Çeken Oturma Bankları

 

Balıkesir’in en işlek caddelerinden olan Milli Kuvvetler Caddesinde pandemi nedeniyle oturma bankları kaldırılmıştı. Pandemide alınan kısıtlamalar kapsamında oturma bankları, teması engellemek için sökülmüştü. Banklar yerine konmadı. Vatandaşlar caddede oturacak yer bulamayınca çiçekler için konan beton saksılara oturuyor.

 

En İşlek Cadde de Yayaların Sorunu

1915 yılında açılan ve şehrin en işlek yerlerinden olan Millî Kuvvetler Caddesi uzun yıllardır hem esnaf hem de Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarca tartışılıyor. Tartışmaların nedenleri arasında caddenin trafiğe tam kapatılması, kaldırımlar ve yeşil düzenleme konusunda yapılan çalışmalar yer alıyor. Konuyla ilgili çalışmalar Belediye’nin meclis gündemlerinde de yer almıştı. Yayalar için kaldırım genişletildi ancak, yayalar yine rahat yürüyemiyor.

 

 

Vatandaş “Kaldırım Var Ancak Yürüyemiyoruz!

Millî Kuvvetler Caddesi’nin kısmi yayalaştırılmasıyla ilgili anketler yapılmış ve çıkan sonuçlarda esnafın, alışveriş olmayacağı düşüncesiyle kapatılmasına çok sıcak bakmadığı ortaya çıkmıştı. Vatandaşlarsa trafiğe kapatılma fikrine sıcak bakmıştı. Orta yol bulundu kısmi yayalaştırmaya gidildi. Cadde de kaldırımlar genişletildi, tek şeritli araç trafiğine yön verildi. Ancak caddeye düzenli motor veya bisiklet park edilmesi vatandaşların tepkilerini de bugün gündeme taşıyor.

“Esnafa Var Vatandaşa Yok!”

Milli Kuvvetler Caddesinde alışveriş yapan Saadet Ulusoy alışveriş sonrasında çocuğu olduğu için yorulduğunu ve oturmak için mecburen çiçeklerin olduğu beton üzerine oturduğunu söyledi. Beton kenarlarına esnafça konan tabureler var ancak oturtmuyorlar kendilerinden alışveriş yaparsak oturabilirmişiz. Bende çareyi buraya oturmakta buldum. Herkes zaten buralara oturuyor. Bankları kaldırmışlar ancak yine de ihtiyaç olduğu için oturuluyor. Bende beton saksılara oturdum. Yoruldum ve çarem beton saksıydı” dedi.

 

 

Esnaf ve Yaşadığı Zorluklar Dile Getiriliyor

Milli Kuvvetler caddesinin yaya trafiğinde yaşanan sıkıntılarda göze çarpıyor. Cadde de kaldırımların genişletilmesinin işe yaramadığını söyleyen yaya Nizami Ersözgil, “Bizim için yürüyüş zor. Yeşil ağaçlar elbette olmalı ancak kaldırım üzerinde. Motor, bisikletler ve araçlar gördüğünüz gibi kaldırım üzerinde. Nerden yürüyelim? Yola çıkınca araç kornalarından sağı solu şaşırıyorsunuz.65 yaşındayım benim için yürüyüş burada zor” dedi.

“Ben Eski Esnafım Milli Kuvvetlerde Yaşayan Hasta Olmasın!”

50 yılı aşkın Milli Kuvvetler Caddesinde esnaflık yaptığını belirten Hayati Usta  caddeye 112 araçlarının hertürlü yoğunluk nedeniyle giremediğine dikkat çekti. Aşağı yoldan gelen 112 gelene kadar sıkıntı yaşıyor zaten evde yukarılardan hasta alacaksa birde, ambulans ulaşana kadar o hasta vefat ediyor. Burada gördüklerimiz bunlar. Bu caddede yaşayan hasta olmasın” dedi. Yol kaldırımındaki genişlikten bir fayda sağlanamadığını belirtti. Önceden çift gidiş gelişli idi bu yol. Bu yolu ya tam kapatacaklar yada kullanılır hale getirecekler. Sıkıntı yaşayan esnaflarda olacak tabi ama doğru olan neyse o yapılmalı. İşlerimiz durgun ilerliyor ve zor ”dedi. Haber: Muhammed Can Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.