YaşamGündemTarihTürkiye Gündemi

Milli Mücadele’nin İlk Karargahı “Atatürk Evi”

Mustafa Kemal Atatürk'ün 105 yıl önce karargah olarak kullandığı ve Milli Mücadele'nin ilk karargahı sayılan Havza'daki Mesudiye Oteli, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veriyor

Milli Mücadele’nin İlk Karargahı “Atatürk Evi”

Mustafa Kemal Atatürk’ün 105 yıl önce karargah olarak kullandığı ve Milli Mücadele’nin ilk karargahı sayılan Havza’daki Mesudiye Oteli, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veriyor

Milli Mucadelenin Ilk Karargahi Ataturk Evi 2

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’un Havza ilçesinde 105 yıl önce karargah olarak kullandığı ve Milli Mücadele’nin ilk karargahı sayılan ev, Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veriyor.

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra 25 Mayıs 1919’da Havza’ya gitti. O dönemde Mesudiye Oteli olarak kullanılan bina, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Müze, Atatürk’ün çalışma odasında sergilenen balmumu heykeli, kendi el yazısıyla kaleme alıp dönemin Havza Kaymakamı Fahri Bey’e verdiği yazı ve Havza Genelgesi’nin yayımlandığı telgraf cihazı gibi değerli objelere ev sahipliği yapıyor.

Milli Mucadelenin Ilk Karargahi Ataturk Evi 1

Atatürk’ün Kaldığı Odalar ve Sergilenen Eserler

Mustafa Kemal Paşa’nın yatak odasının yanı sıra, Havzalılara hediye ettiği Cumhurbaşkanlığı forsunun teşhir edildiği müzede, duvarlarda da Milli Mücadele sürecinde Havza’nın önemini anlatan bilgi notları yer alıyor.

Müze görevlisi Rukiye Bulut, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk’ün dönemin Mesudiye Oteli’nde 18 gün kaldığını belirtti. Dönemin Kaymakamı Fahri Bey tarafından otelin boşaltılarak gerekli düzenlemelerin yapıldığını ifade eden Bulut, “Müzemiz iki katlıdır. Birinci katta çalışma odası, yatak odası ve Mustafa Kemal Paşa’nın Kurtuluş Yolu odası var. Üst katta ise etnografya odaları ve ilk kıvılcım odası bulunmaktadır,” dedi.

Milli Mucadelenin Ilk Karargahi Ataturk Evi 3

Tarihi Bir Bina

Otelin 1922’de kamulaştırılıp belediye binası olarak kullanıldığını aktaran Bulut, Atatürk’ün çalışma odasının ise “Gazi odası” olarak ziyarete açık tutulduğunu, 1994 yılında ise binanın tamamının müze haline getirildiğini anlattı.

Milli Mücadele’nin ilk kıvılcımının bu binada yakıldığının altını çizen Bulut, “Havza Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuş. Giresunlu Topal Osman’ı buraya çağırmış Mustafa Kemal ve burada ilk kez görüşmüş. İtilaf devletlerinin el koyduğu silah mekanizmaları aslında Samsun’dan İstanbul’a gönderilecek fakat Paşa’nın talimatıyla gönderilmiyor. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Bayram Efendi’ye teslim ediliyor. İlk genelge olan Havza Genelgesi, buradan bildiriliyor. Hatta genelgenin bildirildiği orijinal maniple cihazı, çalışma odasında sergilenmektedir,” diye konuştu.

Milli Mucadelenin Ilk Karargahi Ataturk Evi 4

“Havzalılar Ata’mızı Hiç Unutmaz”

Bulut, 1924 yılında Atatürk’ün ikinci kez Havza’ya Cumhurbaşkanı olarak geldiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Hatta bize forslu bayrak armağan etmiştir ve bunu armağan ederken şöyle hitap ediyor, ‘Muhterem Havzalılar, ilk cüreti, ilk cesareti gösteren, ilk teşkilatı yapan sizlersiniz. İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza’nın büyük yeri vardır. Kalbi rabıtamı ebediyen saklayacak ve sizi hiç unutmayacağım’. Gerçekten de Havzalılar Ata’mızı hiç unutmaz. Her yıl 25 Mayıs’ta Mustafa Kemal Paşa’nın Havza’ya gelişini, Atatürk’ü Anma ve Termal Turizm Festivali etkinlikleri festivaliyle kutlamaktadır.”

Bulut, müzenin hafta içi pazartesi hariç ziyarete açık olduğunu sözlerine ekledi.

Orta Asya Gelenekleri Balıkesir’de Canlandı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu