Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mimarlar Odası Başkanı Dikici: “Çevre Değerlerine Sahip Çıkacağız”

Mimarlar Odası Başkanı Dikici: “Çevre Değerlerine Sahip Çıkacağız”
06 Haziran 2022 - 14:12

Mimarlar Odası Başkanı Dikici: “Çevre Değerlerine Sahip Çıkacağız”

 

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici Dünya Çevre Günü nedeniyle Mimarlar Odası bahçesinde bir basın açıklaması yaptı.

 

Çevre Tahribatına Dikkat Çekildi

Betül Dikici, Ülkemizde ki çevre ve sağlıklı kentleşme karşıtı politikalar nedeniyle; kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar ile bütün yaşam değerlerimiz sermayenin yatırım ve rant alanı haline getirildi diyerek çevre tahribatı vurgusu yaptı. Dikici, “Bilimsel araştırmaya dayanmadan planlanan ve yürürlüğe sokulan köprüler ve otoyollar, havaalanları, hidroelektrik santraller, maden sahaları gibi pek çok proje uygulamaya konmuştur. Mutlak yapı yasağı olan koruma alanları dahi aynı anlayışla yapılaşmaya açılmıştır. İlgili bilim insanları, Meslek Odaları ve hatta kamu kurumları tarafından düzenlenen raporlar göz ardı edilmektedir ”dedi.

Hazine Arazilerinin Satışı Gündemde

“2016 yılında imzalanan Paris Anlaşmasına rağmen çevre sorunları ve iklim değişikliğine yönelik alınan sorumluluklara aykırı çalışmalar yürütülmekte; sözleşme imzalandıktan sonra doğa ve kültür katliamı artarak sürmektedir. Son yıllarda Çevre Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Mesire Yerleri Yönetmeliği ve Kıyı Yönetmeliği’nde getirilen düzenlemelerle; kamusal denetim görevleri Çevre Ajansı gibi kurumlara devredilerek kıyılar ve sahillerde işletme hakkı sermayeye aktarılmaktadır. Ekoturizm adı altında düzenlenen çevre düzenli planlarıyla, orman ve tarım alanlarında yapılaşma artmakta, mesire yerlerinin nitelikleri değiştirilerek orman ekosistemleri turizm, maden ve enerji sektörünün yeni rant alanı haline getirilmektedir. Bununla da yetinilmeyip, yoğun yapılaşma nedeniyle kentlerin; yeşil alan, deprem toplanma alanı ve benzeri gereksinimlerinin karşılanması bakımından önemi artan hazine arazilerinin imara açılarak satılması gündemdedir.”

“Çevre Dostu Arkadaşlarımız Serbest Kalmalı”

Yapılan açıklamada ayrıca “Mimarlar Odası adına meslektaşımız Mücella Yapıcı ve Avukat Can Atalay ile Şehir Plancıları Odası adına Tayfun Kahraman’a; tarihi Taksim Meydanı’nı değerleri ile birlikte korumak için yürüttükleri bilimsel, hukuki ve demokratik çalışmalar nedeniyle, alınan bir siyasi kararla 18’er yıl hapis cezası verilmesinde sakınca görülmemiştir. Talimatlı yargı kararı ile özgürlükleri gasp edilen “Çevre Dostu” arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Ülkemizin geleceğini ve toplumsal yaşamımızı tehdit eden çevre karşıtı yatırım ve plan kararlarının ivedilikle durdurulması; meslek odaları, üniversiteler ve kamu kurumları tarafından düzenlenen raporların dikkate alınmasını ve bilimsel şehircilik ilkelerine dayalı planlama kararlarının hayata geçirilmesini; sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkı için yükselen toplumsal duyarlılıkların dikkate alınmasını önemle anımsatıyoruz ”denildi. Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.