Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mimarlar Odası’ndan Kamu Hizmet Binalarına Yönelik Düzenlemeler Hakkında Açıklama

Mimarlar Odası’ndan Kamu Hizmet Binalarına Yönelik Düzenlemeler Hakkında Açıklama
23 Şubat 2021 - 14:06

Mimarlar Odası’ndan Kamu Hizmet Binalarına Yönelik Düzenlemeler Hakkında Açıklama

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici kamu hizmet binaları ve hakkındaki yeni karar ve düzenlemelere yönelik açıklamada bulundu.

“Kamu Hizmet Binaları Kapsama Dahil Edildi”

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici tarihi sit alanlarının koruma güvencelerini kaldırdığını iddia ettiği ilke kararına yargı tarafından verilen durdurma kararına hakkında açıklamada bulundu. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Dikici, “Tarihi Sit Alanlarının Koruma ve Kullanma Koşullarını belirlemek üzere 16.01.2014 tarihinde yayınlanan Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 271 sayılı İlke Kararıyla, bu alanlarda inşai ve fiziki uygulama yasağının istisnası kapsamına kamu hizmet binaları dahil edilmiştir. ” bilgisini paylaştı.

Dava Hatırlatmasında Bulundu

Tarihi sit alanlarında yapılacak kamu hizmet binalarının yapılaşma yasağı kapsamından çıkarılmasına yönelik konuşan Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu ile getirilen koruma düzenlemelerine aykırı biçimde bitki örtüsü, doğal, topografik yapı ve silüet üzerinde oluşacak tahribatlar nedeniyle Mimarlar Odası bu konuda dava açmıştır. ” diye hatırlattı.

 “Tahribatlara Karşı Mücadelemiz Sürecek”

Dikici, “Başbakanlığın (daha sonra Cumhurbaşkanlığının), “Başbakanlık hizmet binası inşaatına ilişkin projenin, 271 sayılı ilke kararına dayanılarak Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığı dolayısıyla bu davada verilecek kararın Başbakanlığı doğrudan ilgilendirdiği” gerekçesiyle müdahil olduğu davada; iptal taleplerimizin reddi kararı hakkında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bozma kararına uyan Danıştay 6. Dairesi; esas hakkında nihai kararı vererek ilke kararının ilgili kısımlarının iptaline karar vermiştir. ” dedi. Doğa ve kültür tahribatlarını önlemeye yönelik mücadelelerinin süreceklerini söyleyen Betül Dikici “Mimarlar Odası olarak; doğal ve kültürel değerlerimizi hızla yitirdiğimiz bu günlerde, mesleğimiz, kentlerimiz ve ülkemiz adına bu değerleri korumaktan vazgeçmeyeceğimizi ve tüm doğa, çevre ve kültür tahribatlarına karşı hukuksal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.” Diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.