Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mimarlık Gününün Bu Yılki Teması “Sağlıklı Bir Dünya Için Temiz Çevre”

Mimarlık Gününün Bu Yılki Teması “Sağlıklı Bir Dünya Için Temiz Çevre”
05 Ekim 2021 - 15:53

Mimarlık Gününün Bu Yılki Teması “Sağlıklı Bir Dünya Için Temiz Çevre”

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici Dünya Mimarlık Gününün bu yıl “Sağlıklı bir dünya için temiz çevre” teması ile kutlandığını söyledi. Dikici, Konut ihtiyacının pandemi sürecinde ne kadar yaşamsal olduğuna ve iklim değişikliğinin özellikle kırılgan coğrafyalar ve kentler üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Erişilebilir Konut İhtiyacı

“UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) tarafından 1985 yılından bugüne, BM Dünya Habitat Günüyle paralel bir şekilde her yıl Ekim ayının ilk pazartesi Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanıyor. UIA bu yıl “Sağlıklı bir dünya için temiz çevre” temasını seçerek,  konut, kamusal mekanlar ve bunların iklim değişikliğiyle ilişkilerine odaklanıyoruz. Bugün özellikle içinden geçtiğimiz dönemde ekonomik krizle birlikte artan erişilebilir konut ihtiyacına, bu bağlamda derinleşen eşitsizliklere, kamusal mekanların bir yandan denetim altına alınırken diğer taraftan da pandemi sürecinde ne kadar yaşamsal olduğuna ve iklim değişikliğinin özellikle kırılgan coğrafyalar ve kentler üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekmek istiyoruz.”

“Tasarım ve Üretim’de Mimarların Çözümlerine İhtiyaç Var”

“BM-Habitat’a göre dünya üzerindeki 1.8 milyardan fazla insanın elverişli konuta ihtiyacı var. UIA, 2030 yılında dünya nüfusunun %40’ının iş, eğitim, sağlık ve kamusal hizmetlere erişimin bir ön koşulu olan elverişli konuta erişime ihtiyacı olacağı tahminini öne sürüyor. Bu koşullar altında toplumun erişilebilir konutun tasarımı ve üretiminde mimarların çözümlerine daha çok ihtiyacı olduğu açıkça görülüyor.  UIA, BM hedefleri ile dünyanın dört bir yanındaki mimarların uygulamaları arasında köprüler kurmak için çalışıyor. Bilindiği gibi mimarlar karmaşık zorluklara yanıt vermeye donanımlılar. Mimarların, fırsat verildiğinde, sadece yeni Sürdürülebilir Kalkınma Ajandasına yanıt vermekle kalmayıp, gelişimi ve uygulamasında etkili olduğunu görüyoruz.”

“Kentlerin Elverişli Planlanmasına Katkı”

“Bu önemli günde 2021 UIA Dünya Mimarlık Kongresi’nde kabul edilen Rio Şartı’na göre  “Çok daha adil ve eşitlikçi, daha iyi kentlerin devam etmekte olan inşasında mimarlık ve kentsel planlamanın oynayacağı kilit roller vardır. Tasarım, kentlerin elverişli şekilde planlanmasına katkıda bulunmak, fikirleri hayata geçirmek, tartışmayı teşvik etmek ve dönüşümlerin uygulanabilirliğini sağlamak için önemli bir araçtır.”

Çoşkuyla Kutlayalım

“Daha fazla mimarlıktan konuşmak, mimarlığa daha fazla alan açmak için tüm meslektaşlarımızı, mimarlık öğrencilerini, kentle ilgili karar vericileri ve tüm bileşenlerimizi Dünya Mimarlık gününü coşkuyla kutlamaya davet ediyoruz. Daha nitelikli bir yapılı çevre, daha adil bir ortak yaşam diyor ve  Mimarlar Odası Balıkesir Şube olarak “Dünya Mimarlık Günü” nü kutluyoruz” Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.